23 grudnia 2013
Katamaran dla strażaków

Nowy katamaran do celów ratownictwa wodnego przekazał dziś strażakom z Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie starosta legionowski.

Bezpieczeństwo to jeden z priorytetów władz powiatu legionowskiego. Stąd w ramach możliwości finansowych powiatowego budżetu sukcesywnie doposażane są służby, odpowiedzialne za jego zapewnienie mieszkańcom. Dziś Jan Grabiec uroczyście przekazał legionowskim strażakom nową łódź ratowniczą, która będzie im służyć w akcjach przeprowadzanych na Jeziorze Zegrzyńskim.

Katamaran ratowniczy to mobilny system ratowniczy przeznaczony do działań ewakuacyjnych w warunkach wodno-lodowych, w których głównym czynnikiem utrudniającym dotarcie do poszkodowanego jest załamywanie i dryfowanie lodu lub długa droga wodna pomiędzy stałym brzegiem a lodem. Zapewnia swobodne przemieszczanie po wodzie i lodzie, wyjazd z wody na lód i odwrotnie.

Dzięki nowemu nabytkowi ratownikom łatwiej będzie prowadzić akcje ewakuacyjne w warunkach wodno-lodowych. Katamaran ma funkcję niszczenia lodu o słabej nośności, dzięki czemu może łatwiej przemieszczać się w stronę lodu "bezpiecznego". Może też pokonywać wodę o prędkości nurtu do 6 km/h, przedzierać się przez nienośne struktury lodowe oraz twardy lód na dystansie kilku kilometrów. Łódź na zlecenie starostwa została przystosowana do przewodu lekkim wozem strażackim.

W uroczystości uczestniczyli oprócz strażaków policjanci z Komisariatu Rzecznego i ratownicy z Legionowskiego WOPR, którzy na co dzień ściśle współpracują przy zapewnieniu bezpieczeństwa na Jeziorze Zegrzyńskim. Oby akcji ratowniczych było jak najmniej.