20 maja 2011
Lepiej zapobiegać

Woda to źródło życia, ale też nieokiełznany żywioł. Szczególnie w okresie wiosennych i jesiennych obfitych opadów, kiedy wzbierające rzeki grożą wylaniem. O zagrożeniu powodziowym starosta Jan Grabiec rozmawiał w środę (17.05.) z Aleksandrą Czyżowską – Pełnomocnikiem Wojewody Mazowieckiego ds. Programu Bezpieczeństwa Powodziowego Dorzecza Wisły Środkowej.

Spotkanie dotyczyło kierunków i płaszczyzn współdziałania samorządu powiatowego z administracją państwową, mającego na celu utrzymanie w odpowiednim stanie urządzeń przeciwpowodziowych. Owocem uzgodnionej współpracy będzie zmniejszenie przedstawionych przez starostę zagrożeń, występujących na terenie powiatu legionowskiego, a tym samym podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców.

Obecnie trwa opracowanie Programu Bezpieczeństwa Przeciwpowodziowego Dorzecza Wisły Środkowej (PBPDŚW). Ma on być podobny do tego, jaki już opracowano dla rzeki Odry. Harmonogram prac, w które poza samorządami, zaangażowani zostali eksperci, można znaleźć na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.

Starosta Jan Grabiec zadeklarował wszelką pomoc przy tworzeniu programu, a także gotowość do dzielenia się doświadczeniami i wnioskami samorządów naszego powiatu, jakie zostały wyciągnięte po ostatniej powodzi.