3 marca 2014
Stan bezpieczeństwa

Powiatowi policjanci i strażacy podsumowali 2013 rok. Ze statystyk wynika, że w porównaniu z rokiem ubiegłym przestępczość nieznacznie wzrosłe, jednak znacznie poprawiło się bezpieczeństwo na naszych drogach. Strażacy również zanotowali niewielki wzrost liczby zdarzeń, w których musieli interweniować.

Najważniejszymi priorytetami wyznaczonymi przez Komendanta Głównego Policji na lata 2013-2015 są: doskonalenie obsługi obywatela poprzez szybką i skuteczną reakcję Policji na zdarzenie oraz skierowanie działań Policji na wzrost poziomu bezpieczeństwa na drogach. Ubiegłoroczne statystyki pokazują, że oba założenia udało się zrealizować poprzez osiągnięcie krótkiego czasu oczekiwania na interwencję Policji oraz osiągnięcie zmniejszenia liczby wypadków i kolizji drogowych.
W ubiegłym roku na terenie naszego powiatu średni czas reakcji Policji na zdarzenie wynosił: w miastach – 7 minut, na wsiach – 9 minut 16 sekund. Powiatowa Policja odbierała średnio 172 zgłoszenia w ciągu doby. Czas oczekiwania na uzyskanie połączenia z numerem 112 lub 997 wynosił od 4 do 17 sekund. Głównie dzięki temu udało się ująć na gorącym uczynku 83 sprawców.
W 2013 roku powiatowa Policja odnotowała 689 kolizji drogowych i 69 wypadków, w których zginęło 7 osób, a 87 - zostało rannych. „Kryminalni” prowadzili postępowania w sprawie 2924 zgłoszonych i ujawnionych przestępstw. Wskaźnik wykrywalności wyniósł 64,7 proc. Biorąc pod uwagę liczbę przestępstw na 10 000 mieszkańców najbezpieczniejszymi gminami w 2013 roku były Legionowo i Wieliszew, natomiast największy problem przestępczości zaistniał w gminie Nieporęt.
Rok 2013 był czasem, w którym oddano do użytku nową siedzibę Komisariatu Policji w Jabłonnie. Inwestycja ta kosztowała ponad 4 mln zł. W dwukondygnacyjnym budynku o powierzchni 683 m2 znajdują się 52 pomieszczenia m.in.: biurowe, gospodarcze, dyżurka, pokój dla osób zatrzymanych, monitorowany pokój przesłuchań z lustrem weneckim, archiwum, magazyn broni, sala odpraw.
Powiatowa Państwowa Straż Pożarna w Legionowie w ciągu 2013 roku interweniowała w przypadku 1432 zdarzeń, w których 52 osoby zostały ranne, a 8 osób poniosło śmierć. Najbardziej tragiczny w skutkach pożar miał miejsce 19 listopada, kiedy w Topolinie spłonął barak – zginęły wtedy 2 osoby. W 949 zdarzeniach interweniowały również powiatowe Ochotnicze Straże Pożarne. W 15 jednostkach OSP działających na terenie powiatu legionowskiego w 2013 r. służyło łącznie 313 druhów.