4 marca 2014
Mammobus w Jabłonnie

6 i 7 marca br. mieszkanki powiatu legionowskiego będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych w podstawionym pod Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Jabłonnie mammobusie.

W mammobusie mogą się przebadać Panie z całej Polski. Badanie trwa tylko kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich – po 2 każdej piersi. Nie należy się go obawiać, ponieważ emitowana dawka promieniowania nie jest większa niż przy RTG zęba. Pozwala ono na rozpoznanie i wykrycie zmian bezobjawowych, tzn. guzków lub innych nieprawidłowości w piersiach, na bardzo wczesnych etapach rozwoju (gdy jeszcze nie można ich wyczuć dotykiem), co bardzo istotnie zwiększa szanse wyleczenia.

Badania mammograficzne wykonywane są w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, w ramach którego można się przebadać co 2 lata. Bezpłatne badanie przysługuje kobietom w wieku 50-69 lat (przy czym liczy się rocznik, a nie miesiąc urodzenia). Panie w wieku 35-49 mogą wykonać to badanie odpłatnie, ponieważ nie jest ono refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna lub internetowa. Centrum Obsługi Telefonicznej (czynne codziennie): 58 666 24 44, 801 080 007. Strona: www.fado.pl. Należy zabrać ze sobą zdjęcia z poprzednich badań mammograficznych, które pomogą w postawieniu możliwie najskuteczniejszej diagnozy.

Przy okazji Dnia Kobiet nadarza się Paniom doskonała okazja, żeby zadbać o swoje zdrowie. Bardzo zachęcamy do zgłaszania się na bezpłatne prześwietlenie piersi, które trwa krótko, jest bezbolesne, a może uratować życie!

Źródło: legionowo.pl