12 marca 2014
Zdrowie dzieci najważniejsze
Taką myślą kierowali się rodzice, którzy w dniach 4-6 marca skorzystali z bezpłatnych badań USG oferowanych przez Powiat Legionowski.

Czas na podsumowanie IV edycji badań USG dla dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat zorganizowanych w ramach ogólnopolskiego programu profilaktycznego ‘NIE nowotworom u dzieci’. W tym roku specjalistyczny ambulans medyczny Fundacji Ronalda McDonalda zatrzymał się w Łajskach, Serocku oraz Legionowie. Realizację przedsięwzięcia wsparło 5 wolontariuszy z przychodni ZOZ „Legionowo” Sp. z o.o. Przebadanych zostało 216 dzieci, w tym 96 dziewczynek i 120 chłopców. Wykonano USG szyi, jamy brzusznej i moszny u chłopców. Wykryto 24 rodzaje różnych nieprawidłowości, m.in.: powiększone reaktywne węzły chłonne, zmiany w tarczycy, jądra wędrujące czy poszerzenie układu kielichowo-miedniczkowego nerki. Rodzicom małych pacjentów, u których znaleziono odstępstwa od normy, udzielono porad lekarskich. Wykonujący badania lekarze zalecali przeprowadzenie konsultacji specjalistycznych oraz proponowali dalszą diagnostykę.

Tych, którym nie udało się zapisać swojego dziecka na badania w marcu, zapraszamy na ich kolejną edycję w dniach 24-26 czerwca 2014 r., w której do dyspozycji mieszkańców będzie następnych 200 miejsc. Informacje o zapisach pojawią się na stronie internetowej www.powiat-legionowski.pl pod koniec maja lub na początku czerwca br.