20 marca 2014
Zapowiedź zmian w janosikowym

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk zadeklarowała przygotowanie projektu nowych przepisów regulujących janosikowe. Zapowiedź ta oznacza zamiar wprowadzenia tych korzystnych dla powiatu legionowskiego rozwiązań od początku 2015 r.

Deklaracja wiceminister finansów została wyartykułowana podczas posiedzenia Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia obywatelskiego i komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, które odbyło się 19 marca. Przygotowanie projektu nowych przepisów regulujących janosikowe miałoby trwać nie więcej niż trzy miesiące. Dotyczyłoby wszystkich trzech poziomów jednostek samorządu terytorialnego: województw, powiatów i gmin.
Tematem posiedzenia była sytuacja po wydaniu 4 marca przez Trybunał Konstytucyjny wyroku w sprawie janosikowego wojewódzkiego, który w praktyce określa ten „podatek” jako niezgodny z konstytucją RP.

Przypomnijmy, że uzasadnienie ustne wyroku Trybunału Konstytucyjnego wskazało na brak gwarancji, iż janosikowe nie jest naliczone od dochodów drastycznie rozbieżnych od dochodów w roku, w którym należy je wpłacać, oraz iż wpłaty powinny być wyznaczone przez całość dochodów, a wypłaty - przez całość potrzeb wydatkowych.