8 kwietnia 2014
Powiat gościł ukraińskie dzieci

Ponad dwa tygodnie spędziły w powiecie legionowskim ukraińskie dzieci i ich mamy, które przyjechały do nas z Krymu. Akcję zorganizowało Starostwo Powiatowe w Legionowie.

Czas spędzony w Polsce pozwolił ukraińskim dzieciom choć na krótko zapomnieć o problemach czekających w ojczyźnie

- Chcę wyrazić serdeczną wdzięczność wszystkim, dzięki którym przebywające w powiecie legionowskim dzieci z Krymu mogą zapomnieć o niepokojących wydarzeniach rozgrywających się obecnie w ich ojczyźnie. Wsparcie, udzielane szczególnie najmłodszym, jest niezwykle istotne, ponieważ to dzieci najbardziej narażone są na skutki psychicznej traumy, jaką przeżywają właściwie wszyscy ukraińscy i tatarscy mieszkańcy Krymu - powiedział starosta Jan Grabiec.

W koordynowaną przez Starostwo Powiatowe akcję włączyły się na zasadach wolontariatu liczne firmy, instytucje i osoby prywatne. Dzięki nim pobyt dzieci z Ukrainy był bogaty w atrakcje. Przykładem życzliwości przynoszącej wymierną pomoc materialną było bezpłatne udostępnienie pokoi przez zegrzyński Hotel Mario. Jego właściciel Marian Oszczyk zapewnił swoim ukraińskim gościom również całodobowe wyżywienie. Nie chcąc nic w zamian gościli dzieci z Ukrainy również: sala zabaw "Wesołe Kulki" przy ul. Reymonta w Legionowie (dwukrotnie), Przedszkole Bajkowy Dom w Jabłonnie, basen Fala w Nieporęcie i Szkoła Pływania Level Up (dwukrotnie), stadnina koni Klucz w Skrzeszewie, Ochotnicza Straż Pożarna w Skrzeszewie, park edukacji i rozrywki Farma Iluzji w Mościskach.

Goście z Krymu wspólnie z nami przywitali wiosnę – w Społecznej Szkole Podstawowej nr 35 w Legionowie, żegnając się z zimą, spaliliśmy Marzannę. Liczne atrakcje zapewniły również samorządy: Urząd Miasta Legionowo i Urząd Gminy Wieliszew. Wspólny trening przeprowadziły z naszymi gośćmi w Szkole Podstawowej nr 8 w Legionowie młode zawodniczki klubu LTS Legionovia. Klub zaprosił naszych ukraińskich gości na oficjalny mecz ligowy. Wykorzystując słoneczną aurę, legionowska Arena zorganizowała również  rajd rowerowy po malowniczych zakątkach powiatu. Wiele emocji wzbudziło spotkanie z dbającym o bezpieczeństwo na wodzie Kapitanem Wyderką oraz zorganizowany przez legionowski WOPR rejs po Jeziorze Zegrzyńskim. Na długo zapadnie w pamięć naszych gości wizyta w Centrum Nauki Kopernik oraz warszawskim ZOO.

Kolejną atrakcją było poznawanie tajników polskiej waluty podczas odwiedzin w Narodowym Banku Polskim oraz zwiedzanie Stadionu Narodowego. Wzruszającym gestem dla  Milanki, która w niedzielę, 23 marca obchodziła urodziny, było ufundowanie jubilatce przez właściciela DH „Maxim” Andrzeja Piętkę prezentu. Milanka otrzymała moc serdeczności również od osób prywatnych, włączonych w akcję poprzez facebookowy profil „Razem pomóżmy ukraińskim dzieciom”, który polubiło już ponad 1000 internautów.

Podziękowania należą się również Przychodni "NZOZ Legionowo", Przychodni Mediq z Jerzym Petzem na czele oraz pediatrom dr Iwonie Górskiej i dr Halinie Popielarz za otoczenie opieką medyczną naszych gości.

Starostwo Powiatowe w Legionowie czyni starania, aby w Polsce mogły odpocząć kolejne dzieci z Krymu. Kiedy i w jakiej liczbie pojawią się u nas nowi goście zależy w  dużej mierze od sponsorów, którzy mają sfinansować transport z Ukrainy do Polski. Gospodarzami ich pobytu będą m.in. samorząd Legionowa, Wołomina i warszawskiego Bemowa, które zadeklarowały pomoc. Zapraszamy do włączenia się w akcję organizowania im czasu wolnego tak, aby nadal czuli się u nas jak wśród przyjaciół. Wszyscy, którzy chcą pomóc goszczącym w naszym kraju ukraińskim dzieciom, mogą kontaktować się ze Starostwem mailowo, pod adresem: j.grzybowska@powiat-legionowski.pl