5 maja 2014
Czarowanie piosenką

Wiosenne Czarowanie to pełne radości i dobrej zabawy spotkanie śpiewających gromad zuchowych, drużyn harcerskich, zespołów oraz osób niezrzeszonych, których pasją jest muzyka i wspólne śpiewanie.

Hasłem tegorocznego V Jubileuszowego Harcerskiego Festiwal Piosenki "Wiosenne Czarowanie", który odbywał się w dniach 25-27 kwietnia w Legionowie pod patronatem starosty legionowskiego był tytuł piosenki  „Sprzysiężeni”. Jest to tytuł jednej z piosenek „Wolnej Grupy Bukowina” i oznacza rzesze ludzi zjednoczonych pod znakiem festiwalu.

Część konkursowa festiwalu podzielona została na trzy kategorie: zuchową, harcerską i open. Łącznie na scenie wystąpiło 42 wykonawców.  Nagrodzeni otrzymali m.in. gitary, instrumenty perkusyjne, płyty oraz zabawki dla najmłodszych.

W Każdej kategorii przyznane zostały nagrody za I, II i III miejsce:
Kategoria Zuchowa:
I Miejsce: Gromada Zuchowa „Cedury” z Legionowa
II Miejsce: Gromada Zuchowa „Dzikie Koty” z Grodziska Mazowieckiego
III Miejsce: 66 Gromada Zuchowa „Leśni Ludzie” z Legionowa
Podkategoria Przedszkolaki:
I Miejsce: Niepubliczne Przedszkole „Akademia Zucha” z Legionowa
II Miejsce: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Legionowie
III Miejsce: Grupa „Pszczółki” z Legionowa
Kategoria Harcerska:
I Miejsce: 13 Darłowska Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Szare Szeregi”
II Miejsce: Drużyna Harcerska „Puszczyki” 14 Szczep DHiGZ Nieporęt
III Miejsce: 17 Drużyna Harcerska „Kamyki” z Legionowa
Kategoria Open:
I Miejsce: Emilia Wroceńska z Legionowa
II Miejsce: Zespół „Kaczka w kisielu” z Legionowa
III Miejsce: Zespół „KrzyKaśki” z Wrocławia

Oraz wyróżnienia:
Kategoria Zuchowa:
- 34 Gromada Zuchowa „Słoneczny Krąg” z Legionowa
- 24 Gromada Zuchowa „Mali Apacze” z Jabłonny
- Próbna Gromada Zuchowa „Odważne Gumisie” z Legionowa
- Zuchy Starsze 14 Szczep DHiGZ Nieporęt
Kategoria Harcerska:
- 15 Wielopoziomowa Turystyczna Drużyna Harcerska  „Wilki” im. Rodziny Rykaczewskich z Legionowa
- 1 Mławska Drużyna Harcerek „Głowonogi”
Kategoria Open:
- Jakub Małek z Legionowa
- Zespół „Co wy na to?” z Legionowa
- Wioletta Gorząch z Mławy
- Zespół „Awengers” z Legionowa
- Zespół „Z górki” z Legionowa
- Paulina Tymińska z Siedlec

Nie zabrakło też koncertów. W piątek (25.04) wystąpił Tomasz „Bory” Borkowski, w sobotę (26.04) zagościł u nas zespół „Siudma Góra”, natomiast w niedziele (27.04) wystąpiła legenda poezji śpiewanej - zespół „Wolna Grupa Bukowina”.
Koncert galowy rozpoczął się odtańczeniem „Belgijki” i tańca indyjskiego „Tunak”. Na koniec festiwalu wszyscy zawiązali krąg i została puszczona Iskra Przyjaźni. Do zobaczenia za rok!

Organizatorami festiwalu byłi: Prezydent Miasta Legionowo, Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie, Hufiec ZHP Legionowo, RDJ.PL i Fundacja Wspieramy. Festiwal został objęty honorowym patronatem przez Wojewodę Mazowieckiego Pana Jacka Kozłowskiego, Starostę Legionowskiego Jana Grabca i Naczelnika ZHP hm. Małgorzatę Sinice.

Nagrody ufundowali: Starosta Legionowski, Prezydent Miasta Legionowo, Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie, Senator RP Anna Aksamit, Zespół Szkół nr 1 w Legionowie, Hufiec ZHP Legionowo, Niepubliczne Przedszkole „Akademia Zucha”, oraz Szkoła Muzyczna „Yamaha”.

{gallery}powiat2/pliki/galeria/2014/wiosenne_czarowanie{/gallery}

Patronem medialnym festiwalu byli: Radio Mazowsze, LTV, Gazeta Miejscowa. Organizatorzy otrzymali wsparcie finansowe od: Sklepu Cross Jeanswear, Drukarni Tampon Druk Robert Zawadzki, Piekarni FSB, Spółdzielni Mieszkaniowo Lokatorsko Własnościowej w Legionowie, Firmy FJK Małgorzata Kubicka, Firmy RDJ.PL, Firmy LFX.PL, Pracowni Cukierniczej B. K. Stachurscy, Przedsiębiorstwa Wodociągowo - Kanalizacyjnego Legionowo, Firmy Łasuch, Sklepu PSS „Społem”, oraz Gminy Wieliszew.

źródło: Dh. Magdalena Bączkowska