13 maja 2014
Znaleźć w sobie odwagę

Deszcz nie wystraszył mieszkańców Legionowa, którzy w sobotę przybyli na piknik kończący Ogólnopolski Tydzień Polskiego Czerwonego Krzyża.

W ramach obchodów odbyła się zbiórka odzieży i nakrętek, a w szkołach powiatu zorganizowano spotkania na temat honorowego krwiodawstwa oraz pokazy udzielania pierwszej pomocy. Młodzież wzięła również udział w zorganizowanych przez Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża dwuetapowych zawodach, nad którymi patronat objęli Starosta Legionowski oraz Prezydent Miasta Legionowo.

Najlepsi w testowym etapie pierwszym, sprawdzającym wiedzę na temat PCK i zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, okazali się:

• Jacek Winiarek, reprezentant Liceum im. Marii Konopnickiej w Legionowie, który z wynikiem 27 pkt. zajął I miejsce,
  • Rafał Ferenc z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Legionowie – miejsce II i 26 pkt.,
  • Karolina Raźna, uczennica Zespołu Szkół Salezjańskich w Legionowie – 20 pkt. i III miejsce.

Drugi etap zawodów odbył się na legionowskim rynku, gdzie cztery grupy uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych i dwa gimnazja z powiatu miały okazję wykorzystać swą wiedzę w praktyce. Część ta polegała bowiem na udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowanym w czterech wypadkach.

Wykonywanie zadań oceniali ratownicy medyczni oraz strażacy z OSP z powiatu legionowskiego. Zwyciężyła drużyna z Salezjańskiego Liceum w Legionowie, II miejsce zajęli uczniowie z LO im. Marii Konopnickiej w Legionowie, na III miejscu uplasowali się uczniowie z Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Siwińskiego z Legionowa, na IV znalazła się drużyna z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Legionowie, zaś miejsce V przypadło reprezentacji Gimnazjum z Zespołu Szkół nr 2 w Legionowie. Zawodniczka zwycięskiej drużyny, Julia Kowalska, podkreśliła znaczenie konkursu, oceniając go jako ważne wydarzenie o istotnym przesłaniu: - „Takie zawody są bardzo ważne, ponieważ przygotowują każdego z nas do sytuacji, w której możemy stanąć twarzą w twarz z realnym zagrożeniem, jakim jest np. wypadek samochodowy i poszkodowane osoby”. Licealistka przekonywała także, by nie bać się pomóc osobom, którym coś się stało. – „Rzadko kto jest w stanie znaleźć w sobie odwagę, aby podejść, zapytać co się stało i udzielić pierwszej pomocy” – oceniła Julia.

Podczas pikniku rozdano także nagrody dla uczniów, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Dbam o zdrowie” - były one ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Legionowie, Urząd Miasta Legionowo i Oddział Rejonowy PCK w Legionowie.  Współorganizator imprezy, Klub HDK PCK „Legion”, prezentował uprawnienia i przywileje krwiodawców, prowadził rozmowy dotyczące honorowego krwiodawstwa, zapraszając jednocześnie w swoje szeregi chętnych. Do Klubu zapisały się kolejne 3 osoby.

Dodatkowo Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska z dr Jackiem Jakubowskim na czele, będąca partnerem medycznym „Legionu”, przeprowadzała badania ciśnienia tętniczego krwi i ciśnienia dna oka – w sumie przebadano 78 osób.

Dzięki podpisanemu wcześniej porozumieniu pomiędzy klubami HDK PCK przy CSŁiI, „Legionem” i Światowym Związkiem Polskich Żołnierzy Łączności Oddział Zegrze, żołnierze zawodowi kierowani przez ppłk Mieczysława Hucałę zorganizowali pokaz sprzętu łączności, uzbrojenia wojskowego oraz indywidualne wyposażenie żołnierza.

Oddział Rejonowy PCK w Legionowie wspierało Starostwo Powiatowe, na stoisku którego można było zdobyć powiatowe gadżety.

Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy, mimo niesprzyjającej pogody, pojawili się na legionowskim rynku.

{gallery}powiat2/pliki/galeria/2014/PCK{/gallery}

Więcej zdjęć znajdziecie na naszym profilu na facebooku.