5 czerwca 2013
Wielkie świętowanie w Wieliszewie

W niedzielę, 1 czerwca, ruszyła największa w historii naszej Gminy „Parada Talentów”. Było głośno, barwnie, wesoło i taki właśnie nastój nie opuszczał wszystkich mieszkańców przez cały dzień obchodów Święta Gminy Wieliszew!

Uroczystości rozpoczęły się mszą święta celebrowaną przez proboszcza Parafii Przemienienia Pańskiego, księdza Grzegorza Kucharskiego. Następnie wszyscy, którzy chcieli przejść wspólnie ulicami Wieliszewa, spotkali się na placu Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieliszewie i właśnie stamtąd  chwilę po godzinie 13, ruszył wielobarwny korowód. Była to najdłuższa i najgłośniejsza „Parada Talentów”. Przygrywała Orkiestra z Łajsk, każde przedszkole śpiewało piosenkę i wszyscy ochoczo pozdrawiali mieszkańców stojących wzdłuż ulic. Kolejny raz, ramię w ramię z mieszkańcami szli nasi międzynarodowi goście. Tym razem delegacje z gmin partnerskich: Włoch, Rumunii, Cypru, Grecji oraz Łotwy towarzyszyły mieszkańcom naszej Gminy. W tym czasie trwały ostatnie przygotowania na scenie i gdy tylko parada pojawiła się koło hali sportowej, Dariusz Skrzydlewski, dyrektor Ośrodka Kultury w Wieliszewie, który tego dnia prowadził oficjalną część imprezy, zaczął witać wszystkich zebranych i pozdrawiać uczestników wielobarwnego korowodu.

Kiedy „Parada Talentów” dotarła na płytę boiska, wszystkich zgromadzonych gości serdecznie przywitał Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki. Tego dnia byli z nami: Starosta Legionowa Jan Grabiec, radni powiatu Legionowskiego: Grażyna Trzaskoma, Mirosław Kado, Igor Krajnow, Dowódca 32 Wieliszewskiego dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej ppłk. Dariusz Cichal, Przewodniczący Rady Gminy Wieliszew Marcin Fabisiak, oraz radni: Jacek Kuciński, Andrzej Snopek, Łukasz Mietek, Artur Miętek, Grażyna Kwiatkowska, Sylwester Przybysz, Grzegorz Zbroch, Jane Sołtys, Magdalena Donat i Janusz Cieśliński. Najbardziej jednak cieszyła duża ilość mieszkańców, bo przecież to dla nich właśnie zaplanowano tak wyjątkowy i urozmaicony dzień. Dla najmłodszych z okazji ich święta zorganizowane zostało miasteczko dmuchanców, dla trochę starszych ciekawe stoiska oraz punkt gastronomiczny.

Po przywitaniu gości na scenę został poproszony pan Piotr Sierawski, który z rąk Przewodniczącego Gminy Wieliszew Marcina Fabisiaka oraz Wójta Gminy Wieliszew Pawła Kownackiego otrzymał wyjątkowe wyróżnienie jakim jest medal i legitymacja dla honorowego mieszkańca Gminy Wieliszew. Następnie na scenę wkroczyli gospodarze  „Parady Talentów” Ada Zyska i Mikołaj Prokopowicz, którzy odebrali symboliczny klucz do „Gminy Wieliszew” i rozpoczęły się występy, które uświetnili swoją obecności Adrianna Borek oraz Kamil Piróg z kabaretu Nowaki. Jako pierwszy wystąpił zespół wenezuelski „La Banda Vocal de Venezuela”, śpiewający bez towarzyszenia instrumentów. Następnie scena należała do Orkiestry Dętej z Łajsk pod batutą Justyny Niegierysz. Po koncercie na scenę wkroczyli artyści, którzy brali udział w konkursie. Emocji nie brakowało, a wykonawcy dali z siebie wszystko, w trakcie przerw pomiędzy występami, Miłosz Wajcht z Klubu Zdrofit mieszczącego się w Legionowie, zapraszał wszystkich mieszkańców do aktywności sportowej, pokazując ciekawe ćwiczenia. Na deser wylosowane zostały 3 karnety do Zdrofitu. Po zakończeniu występów konkursowych scena należała do Naszych zagranicznych gości, dzięki temu mogliśmy podziwiać tańce greckie, przedstawione przez partnerską Gminę Dionysos oraz naszych przyjaciół z Gminy partnerskiej z Rumuni, którzy przedstawili tradycyjny taniec z terenu Bukowiny.

Kolejnym niezmiernie ważnym punktem tego dnia był występ Zespołu Tańca Ludowego Promyki, które jak zwykle zachwyciły profesjonalnym przygotowaniem, pięknymi układami i niesamowitymi strojami. W trakcie występów, mieszkańcy oraz komisja w której skład wchodzili: Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki, Przewodniczący Radny Gminy Wieliszew Marcin Fabisiak, Sekretarz Gminy Wieliszew Anna Choma oraz Dyrektor Samorządowej Administracji Placówek Jacek Banaszek - głosowali na najlepszą prezentację tego dnia. Po podliczeniu głosów pierwsze miejsce zajęło sołectwo Topolina, drugie sołectwo Łajski Klub Seniora z Łajsk, stawkę zamykała Olszewnica Stara. Wyróżnienia otrzymały Przedszkole Samorządowe w Janówku, oraz Przedszkole Samorządowe w nr 1 w  Wieliszewie. Nagroda publiczności przypadła w tym roku sołectwu Wieliszew.

Po rozdaniu nagród, na scenę wkroczyły pierwsze z gwiazd tego wieczoru: Formacja Chatelet, która rozbawiła publiczność do łez i opuszczała scenę w  asyście gromkich braw. Kabaret Nowaki nie ustępował swoim poprzednikom i ich występom również towarzyszyły salwy śmiechu. Po tak dużej dawce pozytywnej energii, nie pozostało nic innego jak potańczyć i pośpiewać z zespołem Horyzonty, który jak zwykle porwał mieszkańców naszej Gminy do wspólnej zabawy. Na deser dla wszystkich mieszkańców wystąpiła Monika Brodka, która w pierwszych słowach powiedziała, że ten występ ma już długą historię bo na wspólną zabawę musieliśmy czekać cały rok. A było warto!!!!! Wokalistka wraz z zespołem porwała publiczność  swoim wyjątkowym występem prezentując najnowsze przeboje. Na zakończenie w niebo poleciały świecące balony i tak Święto Gminy Wieliszew 2014 przeszło do historii.

Sponsorami Święta Gminy Wieliszew byli: Gaz System S.A., Starostwo Powiatowe w Legionowie, SK Bank, Bank Spóldzielczy w Legionowie.

Partnerem wydarzenia był Zdrofit Fitness Klub.