5 czerwca 2013
Spacerowali po Legionowie

27 maja br. w Przedszkolu Miejskim nr 9 Legionowie odbyły się IX Międzyprzedszkolne Spotkania „Spacerkiem po Legionowie”, objęte patronatem Starosty Legionowskiego.

 


 Piękno stolicy powiatu legionowskiego i jego okolic, bogate dziedzictwo historyczne i kulturowe jest godne poznawania i pokazywania. Dzieci z legionowskich przedszkoli wraz ze swoimi nauczycielami mogły je podziwiać, budując przy okazji więź emocjonalną ze społecznością lokalną i swoją „Małą Ojczyzną”.

 

Mali Legionowianie zostali powitani znaną zabawą „Iskierką przyjaźni”, po której pani Ania Kaca, legionowska autorka wierszy dla dzieci, poprowadziła rymowany Quiz TAK – NIE na temat powiatu legionowskiego. Wojciech Jeute opowiedział o historii flagi i herbu Legionowa. Następnie dzieci wyruszyły „Spacerkiem po Legionowie”, poznając ważne i charakterystyczne obiekty Legionowa, takie jak Park Jana Pała II z obeliskiem i pomnikiem Papieża czy Pomnik Polski Walczącej upamiętniający walkę o niepodległość naszej ojczyzny. Przy okazji krótkiego „odpoczynku” w Rynku przedszkolaki dowiedziały się kilku ciekawostek o znajdującej się tam studni oligoceńskiej i fontannie. Kolejnym etapem spacerku był Kościół św. Jana Kantego, gdzie obejrzeli zdjęcia starego, drewnianego kościoła i pięknego,  nowoczesnego - powstałego w miejscu poprzedniej świątyni. Dzieciaki udały się również do obiektu zwanego Willą Bratki – siedziby Muzeum Historycznego w Legionowie, gdzie wysłuchały opowieści o  Alinie  i Czesławie Centkiewiczach, ich życiu i działalności naukowo-badawczej, pisarskiej oraz ich związku ze stolicą powiatu.

 

 

Był czas także na zadania logiczne dla dzieci, które poznawały Legionowo szukając odpowiedniej drogi w labiryncie i spacerowały wirtualnie po ratuszu, przybliżając jego wygląd i funkcje.

 

Organizatorzy co roku starają się pokazać, że o Legionowie i Powiecie Legionowskim można mówić ciekawie i zrozumiale dla przedszkolaków, angażując nowoczesne technologie, wiersz, taniec i piosenkę, a dzięki współpracy ze Starostwem Powiatowym w Legionowie uczestnicy otrzymali atrakcyjne upominki.