27 sierpnia 2014
Z książką za pan brat

Powiatowa Instytucja Kultury i Powiat Legionowski połączyli swe siły, by zmienić smutne statystyki dotyczące czytelnictwa w Polsce.

Statystycznie rzecz ujmując, co trzeci Polak nie czyta książek. W celu zmiany tych danych Powiatowa Instytucja Kultury przy współpracy z Powiatem Legionowskim od 4 do 22 sierpnia prowadziła akcję „Książka na plaży”, której zwieńczeniem było „Czytanie w plenerze” .

Trzy plaże, a na nich leżaki, parasole, parawany, książki w koszach i kącik zabaw dla dzieci. W taki właśnie sposób zachęcaliśmy mieszkańców Powiatu Legionowskiego oraz turystów do korzystania z mobilnej wypożyczalni, która  przez trzy tygodnie gościła nad wodami Jeziora Zegrzyńskiego.

Książka z ponadczasowymi wartościami - „Ojciec chrzestny” Mario Puzo czy ciepła historia miłosna dla pań Nicholasa Sparksa – „Kronika pewnej miłości” - to tylko niektóre pozycje, które oferowała mobilna wypożyczalnia w czasie swojej podróży po publicznych plażach powiatu legionowskiego. Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak bajki dla dzieci. Opowieści o tajemniczym,  pełnym grozy i symboliki świecie Braci Grimm czy zabawne przygody Toma i Jarego - te pozycje rodzice najchętniej czytali swoim pociechom. Miło było popatrzeć na radosne uśmiechy i szeroko otwarte oczy dzieci wczuwające się w postacie swoich ulubionych bohaterów.

Na zakończenie trzytygodniowej podróży mobilna wypożyczalna dotarła do Legionowa, gdzie w parku przy Ratuszu Miejskim odbyła się druga edycja akcji „CZYTANIE W PLENERZE”, organizowanej przez Powiatową Instytucję Kultury w Legionowie oraz Dyskusyjny Klub Książki „Ścieżki”. Licznie zgromadzeni czytelnicy, którzy wygodnie rozsiedli się na leżakach, mogli nacieszyć się swoją ulubioną książką lub skorzystać z księgozbioru mobilnej wypożyczalni. Wydarzeniu towarzyszyła spokojna muzyka, przygotowana specjalnie na tę okoliczność przez Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie. Do wspólnego czytania dołączyli również: wybitny prozaik i dramaturg Eustachy Rylski oraz krytyk filmowy Wojciech Kałużyński, mieszkańcy powiatu legionowskiego. Dla najmłodszych uczestników „Czytania w Plenerze” Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała specjalny teatrzyk Kamishibai. Dzieci z zapartym tchem śledziły przygody ulubionych bohaterów literackich oraz brały czynny udział w organizowanych zabawach. Każdy uczestnik tego wydarzenia otrzymał powiatowy kubek, album „Legionowo w Karykaturze” oraz smycz Legionowo Porusza. Na koniec rozlosowane zostały upominki przygotowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Powiatową Instytucję Kultury w Legionowie. Główną nagrodą były trzy podwójne zaproszenia na rejs statkiem po Jeziorze Zegrzyńskim przekazane przez firmę „LAGUNA”. Całość została uwieczniona przez grupę fotograficzną „Migawki”.

Duże zainteresowanie akcją oraz pochlebne opinie przekazane organizatorom przez czytelników spowodowały, że już rozpoczęto planowanie przyszłorocznych akcji, na które już dzisiaj serdecznie zapraszamy!

Za wsparcie bardzo dziękujemy sponsorowi głównemu, firmie DOZBUD DEVELOPMENT oraz SMLW za dystrybucje plakatów promujących wydarzenie.