9 września 2014
Trylogia pod chmurką

Wszystkie trzy części dzieła Henryka Sienkiewicza można było przypomnieć sobie w minioną sobotę (6.09) w Legionowie podczas akcji Narodowe Czytanie.

Dwa lata temu odbywające się pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej „Narodowe Czytanie” zainaugurowała wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W zeszłym roku czytano dzieła Aleksandra Fredry. W tym roku w całym kraju zabrzmiały fragmenty „Trylogii”.
„W powieściach tworzących ten cykl pierwszy polski noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem. „Trylogia” to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw” – zachęcał na swojej stronie internetowej patron akcji.

W Legionowie Trylogię czytano na skwerze ks. J. Popiełuszki przy najstarszym w mieście ogólniaku. „Początkiem” z I tomu „Ogniem i Mieczem” akcję zainaugurował odziany w szlacheckie szaty wiceprezydent Piotr Zadrożny. Wśród interpretujących dzieło Sienkiewicza byli nauczyciele legionowskich szkół, radni, przedstawiciele środowisk artystycznych, aktywni mieszkańcy. W role Kmicica i Kuklinowskiego wcielili się prezydent Roman Smogorzewski i starosta Jan Grabiec. Akcję zakończył tekstem „Pogrzeb Wołodyjowskiego” radny Artur Żuchowski.
Narodowe Czytanie było doskonałą okazją do przypomnienia sobie twórczości naszego pierwszego literackiego noblisty, a dla najmłodszego pokolenia zapoznania się z „Trylogią”. Legionowo na pewno włączy się do akcji także w przyszłym roku.

Starosta legionowski Jan Grabiec wcielił sie w rolę Kuklinowskiego.

źródło: legionowo.pl
Galeria (Grupa Fotograficzna Migawki)