8 października 2014
Niezwykły fantom

Legionowscy strażacy rozpoczęli ćwiczenia na fantomie najnowszej generacji. Nowy sprzęt pozwala znacznie skrócić czas szkolenia i poprawić jego efektywność.

Dotychczas używane fantomy były bierne. Szkolący się na nich ratownik nie otrzymywał informacji, w jakim stopniu czynności, jakie podejmuje, są skuteczne. Fantomy nowej generacji wyposażone są w elektroniczny system, który na bieżąco, bezpośrednio podczas ćwiczenia ocenia jego trafność. Dzięki temu ratownicy natychmiast mogą zweryfikować swoją wiedzę i poprawić swoje ewentualne błędy.
Nowe fantomy różnią się od starych już na pierwszy rzut oka. Poprzednio używane stanowiły odwzorowanie jedynie głowy człowieka i części korpusu, tymczasem legionowscy strażacy otrzymali pełne odwzorowanie ludzkiego ciała z kończynami, na których upozorowano urazy, np. otwarte złamania.

Skuteczność nowego fantomu sprawdzał starosta Jan Grabiec

Zakup nowego fantomu w cenie 32 tys. zł sfinansowały gminy z terenu powiatu legionowskiego. Ponadto miasto Legionowo przekazało strażakom kwotę 15 tys. zł na zakup sprzętu do udzielania kwalifikowanej pomocy medycznej natomiast Starostwo Powiatowe wsparło ich kwotą 58 tys. zł na  remonty – samochodów gaśniczych, podnośnika hydraulicznego - oraz zakup zestawu komputerowego, środków do produkcji piany i do usuwania niebezpiecznych substancji zanieczyszczających jezdnię podczas kolizji i wypadków.