8 października 2014
Na ratunek ratownikom

Starostwo wyposażyło legionowskich ratowników medycznych w detektory tlenku węgla. To znacznie skróci czas interwencji w przypadkach podejrzenia zatrucia czadem.

Obecnie obowiązujące procedury nakazują ratownikom medycznym podczas interwencji wzywać straż pożarną ilekroć zachodzi podejrzenie, że w pomieszczeniu znajduje się czad. To oczywiście wtedy znacznie wydłuża czas potrzebny na dotarcie do osób poszkodowanych. Dlatego w ekstremalnych przypadkach ratownicy ryzykują podejmując interwencję przed przyjazdem strażaków. Niestety czasami kończy się to źle, jak w przypadku trojga krakowskich pracowników pogotowia, którzy zatruli się tlenkiem węgla niosąc pomoc poszkodowanym.
Starostwo Powiatowe w Legionowie zakupiło detektory tlenku węgla dla dwóch zespołów ratownictwa medycznego dyżurujących w Zespole Opieki Zdrowotnej „Legionowo”. Są to urządzenia, które informują nie tylko o obecności i stężeniu dwutlenku węgla, ale również alarmują w przypadku wykrycia siarkowodoru. Zakupione przez Powiat detektory są przystosowane, m.in. poprzez swoje małe gabaryty, do pracy w warunkach ekstremalnych.