23 października 2014
Szynobusem do Zegrza

Konferencja starosty Jana Grabca dotycząca możliwości przywrócenia kolei do Zegrza odbyła się przy okazji przejazdu próbnego szynobusem, przy akompaniamencie akordeonu i szlagieru „Wsiąść do pociągu...”.

Prezydent Roman Smogorzewski, prezes Leszek Ruta i starosta Jan Grabiec ruszają koleją do Zegrza

Hasło konferencji, która odbyła się 22 października, brzmiało „Szynobusem do Zegrza”. Zorganizowało ją Starostwo Powiatowe w Legionowie przy współpracy z Kolejami Mazowieckimi. Na zaproszenie starosty Jana Grabca do Legionowa przybyło wielu gości. Poszczególne instytucje i organizacje reprezentowali: Koleje Mazowieckie - Robert Stępień, dyrektor Biura Handlowego; Zarząd Transportu Miejskiego - Igor Krajnow, rzecznik, sprawujący jednocześnie mandat Radnego Rady Powiatu w Legionowie; Urząd Marszałkowski – Krzysztof Rodziewicz zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury; SKM Warszawa - Krystyna Pękała, prezes zarządu; Stowarzyszenia Transportu Publicznego – Leszek Ruta. Zaproszenie przyjęli także lokalni włodarze, z Pułtuska przyjechał na spotkanie starosta Marek Wroniewski, z Legionowa - prezydent Roman Smogorzewski, z Serocka - burmistrz Sylwester Sokolnicki, z Nieporętu - wójt Maciej Mazur, z Wieliszewa - wójt Paweł Kownacki, który zresztą dołączył do uczestników konferencji, wsiadając do szynobusu witany przez starostę Jana Grabca podczas postoju na stacji Wieliszew. Ciepłymi słowami starosta powitał Piotra Foglera, byłego posła na sejm.

Starosta Jan Grabiec zabrasza "na pokład" szynobusa wójta Pawła Kownackiego

Podróżują - od lewej Mirosław Kado, Andrzej Szczodrowski, Janusz Kubicki i Igor Krajnow

Konferencja miała  formę happeningu, który osobiście poprowadził od początku do końca starosta.  Uczestnicy przejechali szynobusem trasę Legionowo-Zegrze-Legionowo. Spotkanie rozpoczęło się na peronie 2. stacji PKP Legionowo, skąd uczestnicy przy akompaniamencie akordeonu ruszyli szynobusem do Zegrza Południowego, gdzie kontynuowano rozmowy już w bardziej „oficjalnej” atmosferze, w sali konferencyjnej Hotelu Mario.
Dyskusję rozpoczął starosta Jan Grabiec. Podkreślił, że dziś, kursujący na stałe pociąg relacji Legionowo-Zegrze wydaje się być tylko marzeniem. Jednak dzisiejszy, próbny przejazd ma uświadomić samorządom, że jest możliwość przywrócenia zawieszonego w 1998 r. połączenia.
- Trasę można przejechać, co my dziś pokazaliśmy – powiedział Jan Grabiec. - Istnieje  taka potrzeba społeczna, czego dowodem zainteresowanie mieszkańców.  Profil „Kolej do Zegrza”na Facebooku  zyskuje coraz większą popularność. Skoro istnieje możliwość przywrócenia połączenia i jest taka potrzeba, również ze względu na łatwiejszy dostęp w sezonie letnim dla turystów zainteresowanych korzystaniem z walorów Jeziora Zegrzyńskiego, to warto zawalczyć o realizację projektu – dodał starosta.
Leszek Ruta ze Stowarzyszenia Transportu Publicznego podkreślił, że przedsięwzięcie powinno być realizowane we współpracy z sąsiednimi powiatami. Zachęcał samorządowców do sporządzenia konkretnego planu działań i realizowania go krok po kroku.
Igor Krajnow, rzecznik ZTM, powiedział, że jego zdaniem na trasie powinna obowiązywać taryfa ZTM Warszawa, a 40% kosztów powinny pokrywać samorządy.
Robert Stępień z Kolei Mazowieckich wyraził nadzieję, że podobnie jak spełniło się marzenie o połączeniu kolejowym z Lotniskiem Chopina, tak spełni się marzenie powiatu o stałym połączeniu do Zegrza. W podobnym tonie wypowiadała się Krystyna Pękała, prezes zarządu SKM Warszawa.
Starosta pułtuski zapewnił o woli współpracy z Powiatem Legionowskim i wyraził wdzięczność za zaproszenie, podkreślając, że jego powiat ma wiele do zaoferowania turystom i mieszkańcom Warszawy, Legionowa i okolic.

Starosta Jan Grabiec optymistycznie patrzy na perspektywę przywrócenia kolejowego połączenia Legionowo-Zegrze

Samorządy wydają się przychylne rewitalizacji trasy. Pozostaje kwestia pozyskania dodatkowych środków finansowych na to zadanie. Istnieje szansa wykorzystania środków zewnętrznych Unii Europejskiej w ramach krajowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Rada Powiatu Legionowskiego zwróciła się także do Zarządu Województwa Mazowieckiego o wpisanie przedsięwzięcia rewitalizacji kolei do Zegrza do strategicznych dokumentów planistycznych województwa, czyli Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego i Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego, co zdecydowanie powinno ułatwić wnioskowanie o zewnętrzne źródła finansowania tego zadania.