24 października 2014
Otwarcie wieliszewskiej „schetynówki”

Otwarcie ul. Kościelnej w Wieliszewie połączone z 9. Wieliszewskim Biegiem Jesieni odbyło się 19 października. Udział w uroczystości wzięli minister Andrzej Halicki i wojewoda Jacek Kozłowski.

Przecięcie tej szarfy było symbolicznym otwarciem ul. Kościelnej

Uczestników imprezy przywitała  piękna, słoneczna „polska złota jesień”. To był idealny dzień na piknik, tym bardziej – połączony z aktywnością sportową. Nic więc dziwnego, że otwarcie ul. Kościelnej i 9. Wieliszewski Bieg Jesieni zgromadziły kilkuset mieszkańców powiatu legionowskiego.

Wagę wydarzenia podkreśliło przybycie nań ministra administracji i cyfryzacji Andrzeja Halickiego i wojewody  mazowieckiego Jacka Kozłowskiego. Ten ostatni nawet zdecydował się pobiec - zarówno w „biegu rodzinnym”, jak i kategorii dla profesjonalistów - „open”. Na trasie towarzyszył mu Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki znany nie tylko z gościnności, ale również sportowego ducha i żelaznej kondycji.

Zanim jednak wystartowały biegi, nastąpiło poświęcenie ul. Kościelnej, które dokonało się za sprawą wieliszewskiego proboszcza ks. Grzegorza Kucharskiego. W tej części uroczystości udział wzięli: przedstawiciele inwestorów finansujących remont ulicy – minister Andrzej Halicki, starosta Jan Grabiec, wójt Paweł Kownacki, a także wojewoda Jacek Kozłowski oraz wieliszewski radny Jacek Kuciński i radny powiatowy Mirosław Kado.

Od lewej: wojewoda Jacek Kozłowski, radni - Mirosław Kado i Jacek Kuciński, minister Andrzej Halicki, ks. Grzegorz Kucharski, wójt Paweł Kownacki z synem, starosta Jan Grabiec

W ramach remontu ul. Kościelnej Starostwo Powiatowe w Legionowie wykonało następujące prace: przebudowa jezdni o szerokości 6 m; pogrubienie nawierzchni jezdni; przebudowa zatok autobusowych, skrzyżowań, nawierzchni z kostki betonowej ciągu pieszo – rowerowego,- budowa nowego lub przebudowa istniejącego systemu odwadniającego, przebudowa istniejących i budowa nowych chodników, uporządkowanie zieleni przydrożnej.

Inwestycja była realizowana z naciskiem na poprawę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w kontekście lokalizacji przy ul. Kościelnej Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Łajskach (placówka jest obecnie w trakcie rozbudowy) i Gminnego Gimnazjum w Wieliszewie. W ramach projektu Powiat zainstalował bariery oddzielające jezdnię od chodników, z których część przebudowano, a część wybudowano od podstaw. Zainstalowano również na jezdni tzw. bariery hukowe sygnalizujące kierowcom zbliżanie się do strefy, w której należy zachować szczególną czujność. Na przejściach dla pieszych umieszczono oznakowanie aktywne wraz z azylami w centralnej części jezdni.

Minister Andrzej Halicki daje sygnał do startu

Wartość inwestycji: 3.613.210 zł. Powiat Legionowski sfinansował remont ul. Kościelnej kwotą w wysokości 1.006.605 zł. Inwestycja dofinansowana została ze środków Gminy Wieliszew – w wysokości 800.000 zł - oraz z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, Etap II, Bezpieczeństwo - Dostępność – Rozwój – w wysokości 1.806.605 zł.

Więcej na temat 9. Wieliszewskiego Biegu Jesieni można przeczytać TUTAJ Jego sponsorami byli GAZ System Sp. z.o.o. oraz SK Bank.

Na mecie zameldowali się również: radny Igor Krajnow, minister Andrzej Halicki, wojewoda Jacek Kozłowski, wójt Paweł Kownacki, starosta Jan Grabiec, radny Jacek Kuciński, radny Mirosław Kado

{gallery}powiat2/pliki/galeria/2014/otwarcie_koscielnej_biegiem{/gallery}