30 października 2014
Ćwiczenia z eboli w Legionowie

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej „Legionowo” został wybrany przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki do przeprowadzenia ćwiczeń na ewentualność zakażenia wirusem ebola.

Najwyższe środki ostrożności...

Ćwiczenia rozpoczęły się w środę, 29 października, o godz. 13. Scenariusz przewidywał zgłoszenie się do przychodni przy ul. Sowińskiego 4 pacjentki skarżącej się na objawy typowe dla zakażenia wirusem ebola. Po krótkim wywiadzie lekarskim i poinformowaniu, zgodnie z procedurą, właściwych instytucji na miejsce zdarzenia zostały wezwane specjalnie wyposażone służby medyczne. Pacjentkę odtransportowano przystosowanym do tego celu ambulansem do Szpitala Zakaźnego w Warszawie.
Choć to były tylko ćwiczenia, ich uczestnicy – zdając sobie sprawę z realności zagrożenia pojawieniem się wirusa ebola w Polsce – potraktowali swoje zadania bardzo poważnie. Miejmy nadzieję, że nie będziemy musieli potwierdzać umiejętności służb i funkcjonariuszy w zetknięciu z prawdziwą chorobą, która pochłonęła już wiele istnień ludzkich.

W skład sztabu powołanego przez starostę Jana Grabca wchodzą, oprócz niego:
Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej
Dyrektor Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Legionowo”
Kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Legionowie
Komendant Powiatowy Policji
Komendant Powiatowy Straży Pożarnej

Pacjentka z podejrzeniem zarażenia wirusem ebola odjeżdża do Szpitala Zakaźnego w Warszawie

Jak podaje Mazowiecki Urząd Wojewódzki „W czasie ćwiczeń zostaną zweryfikowane procedury z nowego „Wojewódzkiego planu działania na wypadek wystąpienia epidemii”, podpisanego 21 października przez wojewodę mazowieckiego Jacka Kozłowskiego. Obejmują m.in. schemat wywiadu z pacjentem dla lekarzy (pierwszego kontaktu, izb przyjęć, szpitalnych oddziałów ratunkowych, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej), procedurę transportu karetką czy schemat postępowania dla dyspozytora ratownictwa medycznego. Procedury zostały wypracowane przez zespół konsultacyjny powołany przez wojewodę. W jego skład weszli konsultanci wojewódzcy w zakresie epidemiologii, chorób zakaźnych, medycyny rodzinnej i pielęgniarstwa epidemiologicznego, dyrektor mazowieckiej inspekcji sanitarnej oraz dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.”