10 lutego 2015
Miliony przeciw powodziom

Jeszcze w tym roku Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie za ponad 14 mln zł zrealizuje dwa projekty, które zminimalizują zagrożenie powodziowe w obrębie północnego odcinka Jeziora Zegrzyńskiego. Dzisiaj RZGW podpisało stosowną umowę.

Starosta Jan Grabiec kontroluje stan zabezpieczeń przeciwpowodziowych w 2014 w roku

Najważniejszym dla powiatu legionowskiego będzie projekt „Udrożnienie ujściowego odcinka rzeki Bug od ujścia do rzeki Narew”, o realizację którego od 8 lat wnioskował starosta Jan Grabiec. Dzięki tej inwestycji ponad 500 mieszkańcom najbliższe roztopy będą po raz ostatni kojarzyły się z zagrożeniem powodziowym.
Udrożniony zostanie 2-kilometrowy odcinek ujścia Narwi do Bugu. W ramach projektu roboty obejmą karczowanie terenów, gdzie dotąd powstawały zatory wodne. Osady błotne zostaną usunięte przez pogłębiarkę ze spulchniaczem. Materiał wydobyty w ten sposób będzie wykorzystany do podwyższenia wałów przeciwpowodziowych. Dzięki pogłębieniu tego odcinka stan wody w okresach roztopów i obfitych opadów atmosferycznych ulegnie znacznemu obniżeniu do poziomu bezpiecznego dla osad ludzkich. Dodatkową korzyścią będzie dostosowanie terenu objętego inwestycją do żeglugi, co niewątpliwie wpłynie na podniesienie jego atrakcyjności turystycznej. Remont zapory wodnej na odcinku Popowo – Kania obejmie m.in. podwyższenie wału, wzmocnienie jego korpusu i doszczelnienie. Dodatkowo skarpa zostanie  zabezpieczona siatką przed destrukcyjnym działaniem bobrów.

Dzisiaj, 10 lutego wicemarszałek województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska oraz beneficjenci podpisali umowy dotyczące realizacji dwóch projektów podnoszących bezpieczeństwo powodziowe w rejonie Jeziora Zegrzyńskiego. Pierwszy dotyczy udrożnienia odcinka, na którym Bug wpada do Narwi, drugi – remontu zapory bocznej między Kanią i Popowem. Koszty – w sumie ponad 14 mln zł – pokryte zostaną ze środków europejskich. Równolegle z podpisaniem umów RZGW ogłosiło już przetargi na wykonanie przewidzianych w nich robót.