20 lutego 2015
Nieznane ofiary mordu w Palmirach

Zbliża się 75. rocznica dnia, w którym hitlerowcy rozstrzelali 191 mieszkańców Legionowa i miejscowości dziś należących do powiatu legionowskiego. Tożsamość większości ofiar jest nieznana. Muzeum Historyczne w Legionowie zbiera informacje, które pozwolą poszerzyć naszą wiedzę o tym tragicznym wydarzeniu.

Osoby, które posiadają choć szczątkową wiedzę na temat aresztowań, jakie przeprowadzili w Legionowie i okolicach Niemcy przed 26 lutego 1940 r., mogą zgłaszać się do Muzeum Historycznego w Legionowie. Prosimy o kontakt z kierownikiem filii "Piaski" Mirosławem Pakułą mailowo, pod adres miroslaw.pakula@muzeum.legionowo.pl lub telefonicznie, pod nr (22) 378 33 54.

Starosta Jan Grabiec, prezydent Roman Smogorzewski oraz środowiska kombatanckie zapraszają do wzięcia udziału w uroczystościach upamiętniających 75. rocznicę mordu w Palmirach. Rozpoczną się one w czwartek, 26 lutego 2015, o godz. 12 na palmirskim cmentarzu-mauzoleum. Oprócz złożenia kwiatów, oddania hołdu ofiarom, zapalenia zniczy oraz modlitwy za zmarłych w programie uwzględniono zwiedzenie muzeum, w którym zebrane są świadectwa wszystkich mordów dokonanych przez hitlerowców w palmirskim lesie.
Osoby chętne do wzięcia udziału w uroczystości proszone są o zgłoszenie do Bożeny Czerwińskiej, pod nr tel.: (22) 766 40 84.