12 kwietnia 2015
Setny jubileusz majora Sierawskiego

Gratulacje i podziękowania odebrał dziś w Chotomowie major w stanie spoczynku Stanisław Sierawski z okazji setnego jubileuszu urodzin.

Major w st. spocz. Stanisław Sierawski 12 kwietnia skończył 100 lat.

Major Sierawski to postać wyjątkowa. Nie tylko osiągnął piękny wiek, będąc w doskonałej formie, ale też swoim życiem stanowi przykład dla wielu pokoleń Polaków. Urodził się 12 kwietnia 1915 r. w Olszewnicy Starej. Służbę wojskową rozpoczął w wieku 22 lat, kiedy został powołany do 32. Pułku Piechoty w Modlinie Twierdzy. Dwa lata później w 1939 roku został skierowany do obrony Twierdzy Modlin, gdzie w stopniu kaprala, dowodząc granatnikami na odcinku Góra-Janówek, na pierwszej linii odpierał ataki hitlerowców. Wtedy też został awansowany do stopnia plutonowego. Przed kapitulacją polskich wojsk został odznaczony Krzyżem Walecznych. Stamtąd trafił do niewoli w Mławie, gdzie był przetrzymywany w nieludzkich warunkach i skąd wrócił do domu w Chotomowie. W 1940 roku, niedługo po powrocie z niewoli, Stanisław Sierawski wstąpił do konspiracji, gdzie przypadło mu m.in. zadanie szkolenia młodzieży w posługiwaniu się bronią. Brał też udział w akcjach dywersyjnych.

Major w st. spocz. Stanisław Sierawski walczył za wolność Ojczyzny w czasie II wojny światowej. Otrzymał wiele odznaczeń, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i liczne odznaczenia wojenne. W 2013 roku został awansowany na stopień majora Wojska Polskiego. W tym samym roku Rada Gminy Jabłonna przyznała mu tytuł Zasłużonego dla Gminy Jabłonna.

Dziś, podczas uroczystości z okazji Jego setnych urodzin, życzenia i gratulacje złożyli mu nie tylko rodzina i przyjaciele. W jubileuszu uczestniczyli też senator RP Anna Aksamit, posłanka na Sejm RP Jadwiga Zakrzewska, zastępca szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Bożena Żelazowska, starosta legionowski Jan Grabiec wraz członkiem Zarządu Powiatu Grzegorzem Kubalskim i radnym Rady Powiatu Legionowskiego Zbigniewem Garbaczewskim, wójt gminy Jabłonna Jarosław Chodorski i przewodniczący Rady Gminy Jabłonna Witold Modzelewski. Nie zabrakło również przedstawicieli środowiska kombatanckiego: życzenia Jubilatowi składali m.in. generał w st. spocz. Stanisław Mandykowski i kpt. Józef Lemański, prezes Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Jabłonnie.

Życzenia i gratulacje składali nie tylko przyjaciele i rodzina. Na zdjęciu Jubilat z (od lewej) starostą legionowskim Janem Grabcem, posłanką na Sejm RP Jadwigą Zakrzewską i senator RP Anną Aksamit.

Uroczystość z okazji setnych urodzin uświetniło też wręczenie majorowi Sierawskiemu dwóch odznaczeń. W imieniu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego minister Bożena Żelazowska podczas mszy świętej w Jego intencji przypięła do piersi Jubilata Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Drugie odznaczenie wręczyła podczas świeckiej części uroczystości w Ośrodku Kultury w Chotomowie – był to Medal Pro Patria nadawany przez Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, przyznawany za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

{gallery}powiat2015/galerie/100_lat_sierawski{/gallery}