14 maja 2015
Rajd "Bliskie Sercu"

9 maja br. trasą czarną Turystycznego Szlaku Patriotycznego Polski Walczącej wyruszyli z Legionowa w kierunku Jabłonny uczestnicy rajdu pieszego Bliskie Sercu - W 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej.               

Wycieczka zrganizatowana była przez Oddział PTTK Ochota w Warszawie pod patronatem Starosty Legionowskiego. W rajdzie brała udział młodzież wraz z opiekunami ze szkół podstawowych - warszawskich nr 61 i 227 oraz podwarszawskich: w Lesznowoli i w Sękocinie - łącznie 70 osób.Kierownik rajdu, wiceprezes Oddziału PTTK Ochota przywitała wszystkich w Legionowie, zarówno w imieniu organizatorów, wręczając znaczki rajdowe, jak i patrona, częstując młodych turystów lizakami w opakowaniu z napisem “I ♥ Powiat Legionowski”. Przyblizyła krótko cele rajdu i najważniejsze informacje o II wojnie światowej.

Pierwszym miejscem pamięci na trasie szlaku był obelisk w parku im. T. Kościuszki w Legionowie upamiętniający podchorążych: Jerzego Dąbrowskiego ps. Lato i Stefana Majewskiego ps. Warta (miejsce na szlaku niebieskim Dużej obwodnicy Legionowa).

Młodzi piechurzy powędrowali dalej czarnym szlakiem w kierunku mogił nieznanych ofiar niemieckich mordów, znajdujących się w lesie w pobliżu rezerwatu Bukowiec Jabłonowski. W miejscach pamięci zapłonęły znicze. Na trasie znalazły się także tablice umieszczone na gmachu Urzędu Gminy Jabłonna oraz Pomnik ku czci Żołnierzy Armii Krajowej. Przy tym monumencie złożono kwiaty i minutą ciszy oddano hołd wszystkim walczącym o wolność Ojczyzny.

Uczestnicy rajdu zobaczyli również pozostałości umocnień niemieckich z II wojny światowej znajdujące się między wałem przeciwpowodziowym a Wisłą. Następnie zwiedzono zabytkowy zespół pałacowo-parkowy w Jabłonnie.

Szlak, po którym wędrowano, prowadził przez urozmaicone i atrakcyjne pod względem krajoznawczo – krajobrazowym tereny. Przechodził przez las, łąki i obszary nadrzeczne, w sąsiedztwie dwóch rezerwatów przyrody i obok pomnikowych drzew. Odwiedzane miejsca historyczne dotyczyły wydarzeń związanych z różnymi formacjami wojskowymi i gehenną ludności cywilnej oraz mających miejsce w różnych okresach wojny.

Na zakończenie rajdu, w pięknym parku w Jabłonnie odbył się konkurs historyczno-krajoznawczy, podsumowujący wiadomości o obiektach poznanych na trasie wycieczki. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe gadżety, a autorzy prawidłowych odpowiedzi nagrody, przekazane organizatorom przez Starostwo Powiatowe w Legionowie. Do opiekunów grup trafiły zestawy przewodników i map po Turystycznym Szlaku Polski Walczącej.

{gallery}powiat2015/galerie/rajd_bliskie_sercu{/gallery}

tekst: Małgorzata Grudzińska
zdjęcia: Małgorzata Grudzińska, Wiesława Godlewska, Agnieszka Mazur, Kamil Strzałkowski, Regina Suwała, Krzysztof  Wach


Gratulujemy wspaniałego pomysłu na wycieczkę i zapraszamy do odkrywania Powiatu Legionowskiego :)