19 maja 2015
Tajemniczy ogród oczami niepełnosprawnych

16 maja 2015 przed legionowskim ratuszem odbył się IV plener malarski „Chodź pomaluj mój świat” w ramach święta osób niepełnosprawnych w powiecie legionowskim.

„Wiosenne spotkanie w Tajemniczym ogrodzie” to tytuł pleneru malarskiego, który odbył się w ramach Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego. Motyw przewodni wystawy nawiązuje do tematu powieści "Tajemniczy ogród" Francesa Hodgsona Burnetta, - relacjonuje Zofia Piotrowska, malarka, kierownik artystyczny pleneru.

Dla większości z 40 niepełnosprawnych artystów biorących udział w imprezie, dodatkową inspiracją był obejrzany wcześniej spektakl w warszawskim teatrze „Rampa” pod tym samym tytułem.

Osoby niepełnosprawne posiadają swój indywidualny „Tajemniczy ogród” - serce człowieka, w którym znajduje się nieprzebrane bogactwo uczuć i emocji. Zdaniem Zofii Piotrowskiej trzeba zrobić wszystko, aby ten „ogród”  otworzył się na otaczającą rzeczywistość i ukazał swoje piękno.

Wręczenie pamiątkowych dyplomów

Adeptów sztuki malarskiej wspierali zawodowi malarze oraz liczna grupa wolontariuszy z Europejskiego Niepublicznego Gimnazjum Językowego w Legionowie.

Podczas pleneru powstało wiele prac dojrzałych, „intuicyjnie wyczutych” - dodaje Zofia Piotrowska. Malowanie w grupie motywuje, mobilizuje i daję szanse podejrzenia warsztatu innych, uczenia się nowych technik, co było zamierzonym i zrealizowanym celem organizatorów.

{gallery sortorder=asc}powiat2/pliki/galeria/2015/DON_plener{/gallery}