22 maja 2015
Powiatowy Dzień Strażaka 2015

W tym roku gospodarzem Powiatowego Dnia Strażaka było Legionowo. Święto odbyło się pod znakiem oficjalnych uroczystości i zabawy podczas majowego pikniku „Strażacy Dzieciom”.

Przemarsz pocztów sztandarowych i pododdziałów, fot. Danuta Witkowska

Powiatowy Dzień Strażaka, który świętowaliśmy tym razem w Legionowie, w sobotę 16 maja, rozpoczął się Mszą św. odprawioną w kościele pw. św. Jana Kantego. Podczas nabożeństwa uczestnicy modlili się za zmarłych oraz tych nadal odbywających służbę druhów. Po Mszy św. poczty sztandarowe, pododdziały zawodowej i ochotniczej straży oraz pozostali goście, przy akompaniamencie orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Chotomowie, przemaszerowali pod Arenę Legionowo. Tam kontynuowano oficjalną część obchodów. W jej ramach odbył się apel, podczas którego wyróżniającym się strażakom wręczono awanse służbowe i odznaczenia.
Po części oficjalnej rozpoczął się festyn „Strażacy Dzieciom”. Druhowie przygotowali moc atrakcji dla najmłodszych uczestników imprezy – gaszenie Wioski Smerfów, prezentację kolekcji hełmów i modeli wozów bojowych, konkurencje sprawnościowe, próbę ognia w komorze dymowej. Wszyscy mogli posilić się grochówką, aby potem sprawdzić się w ćwiczeniach związanych z udzielaniem pierwszej pomocy – oczywiście z użyciem specjalistycznego fantoma. Najbardziej widowiskową częścią festynu było kontrolowane gaszenie płonącego samochodu.
W uroczystościach udział wzięli m.in.: prezydent Legionowa Roman Smogorzewski, jego zastępca Piotr Zadrożny, przewodniczący Rady Powiatu Legionowskiego Szymon Rosiak, członek zarządu Powiatu Legionowskiego Jerzy Zaborowski, poseł Zenon Durka i reprezentujący Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Piotr Równicki.

Pokaz gaszenia płonącego samochodu, fot. Paweł Horąży