30 lipca 2015
71. rocznica Powstania Warszawskiego

 Zapraszamy na uroczyste obchody tego wydarzenia w powiecie legionowskim. O godz.17 zatrzymaj się by oddać hołd powstańcom, którzy walczyli również na terenie dzisiejszego powiatu.

 

W Legionowie, 1 sierpnia 1944 r. też wybuchło Powstanie Warszawskie. Walki toczyły się nie tylko w najbliższej okolicy miasta, ale objęły swoim zasięgiem również inne części terenu dzisiejszego powiatu legionowskiego.


Najważniejsze wydarzenia:
1 sierpnia – wykolejenie niemieckiego pociągu na granicy Legionowa i Chotomowa, zaatakowani Niemcy ponieśli straty w zabitych i rannych; zaatakowanie niemieckiego patrolu składającego się z samochodu pancernego i motocykli, poległo 2 Niemców; atak na kolumnę czołgów i samochodów pancernych na szosie Jabłonna-Zegrze, 3 niemieckie pojazdy zostały uszkodzone; opanowanie koszar w Beniaminowie i uwolnienie rosyjskich jeńców; spalenie części niemieckiego składu paliw w Zegrzu.
3 sierpnia – bitwa na pograniczu Legionowa i Chotomowa z niemieckimi oddziałami próbującymi przywrócić drożność zerwanej przez powstańców linii kolejowej.
22 sierpnia – atak 3 legionowskich oddziałów na znajdujące się na Pradze niemieckie pozycje.
6 września – przeprawa 220-osobowego oddziału do Puszczy Kampinowskiej.
24 września - udział legionowskiego oddziału w ciężkich walkach okrążonej „Grupy Kampinos”.