30 lipca 2015
Szkolenia OSP

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie przeszkoliła OSP z prowadzenia działań w zakresie ratownictwa technicznego i medycznego podczas zdarzeń drogowych.                                                   

 

Podczas tegorocznego szkolenia piętnaście zastępów, w tym ochotnicze straże pożarne, zastęp Jednostek Ratownictwa Gaśniczego z Legionowa oraz Wojskowa Straż Pożarna, sprawdzało swoje siły realizując trzy warianty taktyczne. Zastępy współdziałały ze sobą w trzech grupach przy poszczególnych typach zdarzeń drogowych: zderzeniu dwóch pojazdów na łuku drogi z pożarem jednego z pojazdów uczestniczących i zderzeniu motocykla z samochodem osobowym przewożącym nieznane substancje chemiczne w zbiornikach z oznaczeniami ADR. Po raz pierwszy sprawdzono umiejętności ratowników podczas zdarzenia z udziałem autobusu, przewożącego około 25 pasażerów, który wypadł z drogi. W tym zadaniu strażacy mogli zmierzyć się z segregacją poszkodowanych, ich ewakuacją i udzielaniem kwalifikowanej pierwszej pomocy podczas wypadku z udziałem tak wielu osób.

 

 

Zdarzenia zostały upozorowane w najdrobniejszych szczegółach. Wykorzystano wraki pojazdów i profesjonalny zestaw do upozorowania ran. Dodatkowym atutem tego szkolenia była prezentacja Samochodu Dowodzenia i Łączności z Komendy Miejskiej PSP w Warszawie, wykorzystanego w ćwiczeniach jako polowe stanowisko kierowania.

 

 

Zmagania strażaków obserwowało grono przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, Centrum Szkolenia Policji i Komendy Powiatowej Policji w Legionowie oraz powiatowy koordynator medyczny i strażacy z Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

 

 

Fot: Komenda Powiatowa PSP w Legionowie