10 sierpnia 2015
Mistrzostwo wysokich lotów

Paweł Kozarzewski, mieszkaniec powiatu legionowskiego, zdobył mistrzostwo podczas zawodów na Lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego w Rudnikach.

Tak o zawodach pisze Paweł:

Po ciężkim pierwszym półroczu przygotowań do Slalomowych Mistrzostw Świata przyszedł czas na XVII Klasyczne oraz III Slalomowe Mistrzostwa Polski. Do klasyki kompletnie się nie przygotowywałem w tym roku, więc gdy wyjąłem swój mapnik z szafy wklejona była jeszcze mapa z Klasycznych Mistrzostw Świata na Węgrzech z 2014r. Poza tym przygotowania do slalomów dały mi mocno w kość i czułem się zmęczony treningami jak większość pilotów biorących udział w 2WPSC.

W tegorocznych Mistrzostwach Polski wzięło udział 33 zawodników i zawodniczek w 4 klasach. […]

Pierwsza próba startu i śmigłem odcinam sobie linkę stabila (linkę sterowniczą). W pierwszej chwili myślałem, że pociąłem kilka linek, ale okazuje się, że jest uszkodzona tylko jedna, […] Szybko wymieniam linkę, startuję i zaliczam konkurencję, jako ostatni, ale mieszczę się w limicie czasu dozwolonego lotu 30 min po zachodzie słońca. […] Piątkowy poranek to zapowiedziany na czwartek „wąż”. […] Udaje mi się wystartować bez problemów w pierwszej próbie, odnajduję punkt otwarcia trasy i czekam w powietrzu, aż wybije godzina 6:32, bo na tą godzinę deklarowałem obecność na punkcie kontrolnym nr 1. […]Gdy wybija deklarowany czas zamykam trasę.

Skoro punktowany był czysty start to po powrocie na lotnisko czeka na mnie celność lądowania. Konkurencja ta polegała na tym, by na ok 150-200m nad ziemią zgasić silnik, opadać minimum 30 sekund i kopnąć 5 piankowych pachołków w linii prostej oddalonych od siebie o około 1,5 metra na koniec nie można się przewrócić. […] zbieram maxa za tą konkurencję.

W sobotę lataliśmy tylko konkurencje slalomowe w ramach III Slalomowych Mistrzostw Polski. Nowy regulamin, który karze pilotów ostatnim wynikiem + 5 pkt karnych za dotknięcie pylona lub ziemi oraz podwinięcie skrzydła sprawia, że wszyscy latają asekuracyjnie. Latam swoje, bezpiecznie i uzyskuję 4 wynik. […] Od południa rozpoczęło się roztankowywanie napędów do konkurencji „czysta ekonomia”. […]Nie jest to moja koronna konkurencja, więc obawiałem się, że inni piloci polecą ją znacznie lepiej i odrobią straty. […] Wieczorem latamy jeszcze 2 taski w 3 Slalomowych Mistrzostwach Polski. Kończę rywalizację na 4 miejscu.

Późnym wieczorem pojawiają się oficjalne wyniki, trwa hangar party. W niedzielę odbyło się oficjalne zakończenie i dekoracja zwycięzców. Spełniło się kolejne z moich marzeń – zostałem Mistrzem Polski klasie PF1.

Dziękuję wszystkim za wspólną rywalizację, gratuluję zwycięzcom.

W tym roku Klasyczne Mistrzostwa Europy w Rumunii zostały odwołane, w przyszłym roku IX Klasyczne Mistrzostwa Świata w Wielkiej Brytanii, mam nadzieję, że uda mi się tam powalczyć o nowe trofeum,  bo jest to moje kolejna marzenie, które chciałbym spełnić.

Pozdrawiam Lojak

{gallery}powiat2015/galerie/kozarzewskimistrzostwa{/gallery}

Pełna relacja z mistrzostw znajduje się na stronie: http://www.pawelkozarzewski.pl/