23 września 2015
Dni Spirometrii w Powiecie Legionowskim

W trakcie obchodów III Polskich Dni Spirometrii w Powiecie Legionowskim wykonano 160 badań spirometrycznych w tym 75 w Starostwie Powiatowym w Legionowie.

Badania odbyły się 14 września w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „Zdrowie” w Legionowie oraz, 16 września, w budynku Starostwa Powiatowego w Legionowie.

Spośród badanych aż u 28 osób (w tym u 10 w Starostwie) w spirometrii zarejestrowano obturacje oskrzeli - cechę charakterystyczną astmy lub POCHP.

Dodatkowo ankieterzy z Wojskowego Instytutu Medycznego przeprowadzili ponad 100 ankiet w ramach badania wpływu zanieczyszczeń powietrza na stan zdrowie mieszkańców Powiatu Legionowskiego.

Akcja odbywała się w ramach III Światowego Dnia Spirometrii i realizowała ją Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Dni spirometrii to nie tylko badania,  ale także projekt edukacyjny, niosący przekaz o szkodliwości palenia tytoniu, konsekwencjach  nie leczenia POCHP i astmy.

Od 5 lat w wybranych miejscach w Polsce, w jednym czasie wykonywane są badania spirometryczne i edukacje pacjentów, które mają na celu odpowiednie rozpoznanie tym, którzy z różnych względów nie mogli lub nie chcieli dotrzeć do swojego lekarza.

Więcej informacji na temat choroby można znaleźć na www.astma-alergia-pochp.pl.