15 października 2015
Przebudowa DK61 potwierdzona

Podczas konwentu samorządowego powiatu legionowskiego przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad potwierdził przebudowę DK 61 na legionowskim odcinku.

Od prawej: przedstawiciel GDDKiA Leszek Sekulski, minister Jan Grabiec i wójt Maciej Mazur

Gościem konwentu starosty, prezydenta, burmistrza i wójtów powiatu legionowskiego byli wiceminister Jan Grabiec oraz zastępca dyrektora ds. zarządzania drogami i mostami warszawskiego oddziału GDDKiA Leszek Sekulski. Podczas wystąpienia potwierdził on przebudowę drogi krajowej 61 na odcinku od wiaduktu w Legionowie do rejonu skrzyżowania z ul. Wolską. Obecnie trwa procedura przetargowa; wnioski można składać do 5 listopada 2015 r. Odcinek 1,6 km będzie poszerzony do dwóch pasów.  W związku z tym, że aktualizacji wymaga dokumentacja techniczna tego odcinka GDDKiA zamierza zrealizować zadanie w ciągu 34 miesięcy.

Leszek Sekulski zapowiedział również przebudowę kolejnego po legionowskim odcinka DK 61. Tym razem chodzi o trasę z rejonu skrzyżowania z ul. Wolską do Zegrza. Zadanie to ma być realizowane w latach 2018-2020. Obecnie GDDKiA przygotowuje przetarg na ten odcinek w systemie "projektuj i buduj".

Minister Jan Grabiec podziękował GDDKiA za błyskawiczne ogłoszenie przetargu, w zaledwie kilkanaście dni po przyjęciu przez rząd Programu Budowy Dróg Krajowych zapewniającego finansowanie inwestycji. Jan Grabiec dodał, że przebudowa drogi jest bardzo potrzebna nie tylko mieszkańcom Legionowa ale całego regionu o czym świadczy fakt, że podczas konsultacji społecznych budowę drogi poparło 36 samorządów.

Przedstawiciel GDDKiA przedstawił również planowane inwestycje drogowe związane z poprawą bezpieczeństwa na terenie powiatu legionowskiego. Do najważniejszych należą przebudowa ronda na drodze krajowej 62 w Dębem (dostosowanie do odbywającego się tam intensywnego ruchu samochodów ciężarowych) oraz oznakowanie miejsc, w których częste są przypadki wkraczania na jezdnię dzikiej zwierzyny.