28 października 2015
Międzynarodowy Miesiąc AAC w powiecie

Dzieci z pięciu przedszkoli w powiecie legionowskim uczą się poprzez zabawę, jak porozumiewać się z osobami niemówiącymi. Starosta Legionowski objął akcję swoim patronatem.

Już po raz dziewiąty Międzynarodowe Stowarzyszenie Komunikacji Alternatywnej i Wspomagającej ISAAC ogłosiło październik miesiącem AAC pod hasłem „Mówisz?! Mówię!”. Alternatywna i Wspomagająca Komunikacja (Augmentative and Alternative Communication), w skrócie AAC, to pokazywanie gestów i przedmiotów, wskazywanie znaków graficznych, liter,  także przy użyciu komunikatorów, tabletów czy komputera. Użytkownikami wspomagających sposobów porozumiewania się są dzieci, młodzież i dorośli, którzy słyszą, ale nie mogą nauczyć się mowy lub używają jej w stopniu ograniczonym. Dzięki tej metodzie mogą dokonywać wyborów, pytać, opowiadać, czyli pokonywać bariery w porozumiewaniu się.

Inicjatorem obchodów Międzynarodowego Miesiąca Alternatywnych i Wspomagających Metod Komunikacji w Polsce jest Stowarzyszenie “Mówić bez Słów”, które od wielu lat szerzy świadomość potrzeb osób niemówiących. Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych ul. Jagiellońska 69 w Legionowie włączył się do akcji, aby szerzyć wśród społeczeństwa wiedzę o  komunikacji alternatywnej i wspomagającej. Szkoła zaprosiła do wspólnej zabawy Przedszkole Miejskie z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 im. Janusza Korczaka, Niepubliczne Przedszkole Sióstr Misjonarek świętej Rodziny w Legionowie, Zespół Szkolno - Przedszkolny „Milenium" w Legionowie, oddział przedszkolny w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Jabłonnie oraz Przedszkole Miejskie nr 14 w Legionowie.

Dzieci pod opieką nauczycieli muszą odszukać 5 plakatów propagujących AAC, umieszczonych w strategicznych miejscach Legionowa. W każdym z tych punktów czekają na nie pudełka ze specjalnie przygotowanymi zadaniami. Finał akcji będzie miał miejsce 5 listopada 2015 roku w ratuszu miejskim podczas otwarcia wystawy uczniów i wychowanków  PZSiPS w Legionowie w ramach IV Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego. Podczas uroczystości dzieci będą oglądały przedstawienie teatralne przygotowane przez dzieci niemówiące z PZSiPS w Legionowie, by potem wspólnie z nimi wykonać piosenkę z użyciem gestów Makaton (znaków manualnych rąk).