20 listopada 2015
Długo(sz) przed nami...

Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie chcąc przypomnieć postać i dokonania Jana Długosza zaprasza do udziału w konkursie „Długo(sz) przed nami…”

W tym roku obchodzimy sześćsetną rocznicę urodzin Jana Długosza – ojca polskiej historiografii i heraldyki, jednego z najwybitniejszych historyków średniowiecznych, autora dzieła „Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego”, w którym opisano w dwunastu obszernych księgach dzieje Polski od legendarnych początków aż do 1480 r. Tekst ten okazał się nie tylko źródłem historycznym, jest także wspaniałą opowieścią o dawnej Polsce, niejednokrotnie ubarwioną bogatą wyobraźnią autora.

W obliczu podjętej przez Sejm uchwały ustanawiającej tego wybitnego historyka patronem 2015 roku, Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie (PIK) chciałaby przypomnieć jego postać i dokonania oraz zachęcić do udziału w konkursie „Długo(sz) przed nami…” uczniów klas 4-6 szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Przedmiotem konkursu jest zilustrowanie w formie komiksu jednego z pięciu wybranych fragmentów „Kronik…” Jana Długosza (wskazanych w załączniku do REGULAMINU). Regulamin wraz z terminarzem i kartą zgłoszeń również zamieszczamy w załączniku.

Liczymy na to, że powrót do tekstu „Kronik…” oraz interpretowanie go z wykorzystaniem technik plastycznych lub komputerowych przyczyni się do wzrostu zainteresowania historią dawnych wieków, z drugiej zaś strony uwrażliwi na rolę pamięci zapisanej w tekście oraz na wielkie dzieło pisarskie obejmujące kilka stuleci, mające szczególne znaczenie dla polskiego dziedzictwa kulturowego.

Tekst i grafika: PIK