19 stycznia 2016
XX-lecie zespołu „Szachraj”

W ubiegłą sobotę legionowski zespół taneczno-wokalny „Szachraj” obchodził XX-lecie swojej działalności.                                                  

Jubileusz świętowano w sali widowiskowej legionowskiego ratusza. Była to niepowtarzalna okazja do spotkania zarówno byłych, jak i obecnych członków zespołu oraz obejrzenia wyjątkowego przedstawienia przygotowanego specjalnie na tę okazję. Na scenie pojawiła się także zaprzyjaźniona z legionowskim zespołem piosenkarka Majka Jeżowska. Życzenia jubilatom złożyli przedstawiciele władz miasta, powiatu oraz parlamentarzyści.

 Swoje umiejętności, talenty wokalne i taneczne zaprezentowały wszystkie cztery grupy artystyczne działające w ramach Studia Tańca i Piosenki Szachraj: „BaJaMiK” i „BeMoleK” (dziecięce grupy wokalno-taneczne), „Z górki” i „Pod Górę” (młodzieżowe zespoły wokalno- instrumentalne).

Zespół wokalno-taneczny „Szachraj”, działający w Miejskim Ośrodku Kultury w Legionowie, to roztańczona i rozśpiewana 60-osobowa grupa dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 16 lat. Zespołem opiekuje się trójka instruktorów: Barbara Jankowska, Krzysztof Bernard i Michał Jankowski. Formacja jest laureatem wielu ogólnopolskich festiwali i przeglądów, wielokrotnie zdobywała laury na Festiwalu Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego w Grudziądzu, koncertowała także w Sejmie, Senacie, Kancelarii Prezydenta i Pałacu Prymasa Polski.

Pierwszą autorską płytę „Szachrajowy garnek marzeń” zespół wydał w 2004 roku. Rok później brał udział w koncercie „Śpiewnik Babuni” i „Śpiewnik Polaka” w Teatrze Polskim z wieloma czołowymi artystami scen polskich. Dwa lata później uczestniczył w koncercie Bożonarodzeniowym TV POLSAT w otoczeniu gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej, zaś w 2007 roku – w realizacji świątecznego programu TVN Religia.

W 2008 roku dzieci z zespołu zagrały w filmie fabularnym pt. „Generał Nil”. W tym samym roku młodzi wykonawcy koncertowali na tygodniowym tournée w Rosji. W repertuarze zespołu znaczącą rolę stanowią pieśni i piosenki patriotyczne, które zespół wykonywał na wielu uroczystych koncertach. Z okazji 70. rocznicy powstania Szarych Szeregów zespół opracował książkę pt. „Oni mieli naście lat” wraz płytą CD.

Szachraj wystąpił także podczas pierwszego Koncertu Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego wykonując pieśni patriotyczne we współczesnych, jazzowych aranżacjach i towarzysząc takim artystom jak Ola Turkiewicz, Marek Bałata, Grzegorz Piotrowski oraz zespół Alchemik.
Zwieńczeniem pracy zespołu jest wydanie książki - śpiewnika, wraz z płytą „Najpiękniejsze Polskie Kolędy”. Ponadto „Szachraj” tworzy III Wielopoziomową Drużynę Harcerską w Hufcu ZHP Legionowo.

 

{gallery}powiat2/pliki/galeria/2016/XXlecie_Szachraj{/gallery}