W miniony czwartek, w siedzibie Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie, odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu „Długo(sz) przed nami…”.
Przedmiotem rywalizacji było stworzenie komiksu inspirowanego fragmentami „Roczników…” Długosza. Pierwsze miejsce zostało przyznane Jankowi Witkowskiemu ze Szkoły Podstawowej w Jadwisinie, drugie miejsce zajął Jakub Żak ze Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Serocku.
Nagrody wręczali wicestarosta powiatu legionowskiego Jerzy Zaborowski oraz dyrektor Powiatowej Instytucji Kultury Renata Sowińska. W uroczystości uczestniczyli również Karolina Błaszczak-Modzelewska – koordynatorka i przewodnicząca jury oraz Rafał Degiel reprezentujący Muzeum Historyczne w Legionowie.
„Długo(sz) przed nami..." to cykl działań podjętych przez Powiatową Instytucję Kultury w Legionowie z okazji 600. rocznicy urodzin Jana Długosza. Składał się na nie wspomniany konkurs oraz warsztaty dla uczniów Szkoły Podstawowej w Jadwisinie im. Jerzego Szaniawskiego, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Legionowie oraz Zespołu Szkół nr 1 w Legionowie. Podczas zajęć, które prowadziła Karolina Błaszczak-Modzelewska, uczniowie poznali życiorys i dzieła Jana Długosza, dowiedzieli się, jak pracował średniowieczny kronikarz i dlaczego „Roczniki…” napisane były po łacinie.
Aby lepiej zrozumieć odległe czasy, w których żył najsłynniejszy polski kronikarz, uczniowie poznawali średniowiecze przy pomocy pięciu zmysłów. Okazało się, że epoka ta wcale nie jest jedynie smutna, jak się wcześniej wydawało, a jej złą sławę zawdzięczamy m.in. historykom z okresu oświecenia. Potem już bez przeszkód uczestnicy mogli ruszyć w podróż, która rozpoczynała się w 1415 r., w momencie narodzin Jana Długosza. Kolejne wydarzenia z jego życia umieszczali na osi czasu, dowiadując się także o najważniejszych dziełach Długosza jak „Banderia Prutenorum" oraz słynnych „Rocznikach, czyli kronikach sławnego Królestwa Polskiego".
W części warsztatowej uczniowie wcielili się w rolę kronikarzy, którzy musieli zmierzyć się z różnymi relacjami historycznymi: badali tajemniczą historię garnków, które wedle relacji innych kronikarzy wyrosły z ziemi pod Nochowem. Okazało się, że niełatwa jest rola badacza dziejów, choć na szczęście nie musieli - jak bywało w średniowieczu - czytać źródeł po łacinie. Zabawa w układanie zdań i rysowanie plakatów ilustrujących łacińskie zapożyczenia w polszczyźnie była kolejnym punktem warsztatów. Na koniec uczniowie otrzymali pamiątkowe zakładki i długopisy oraz wypełnili podsumowujące ankiety, których wyniki dowodzą, że chętnie znów wezmą udział w podobnym przedsięwzięciu.
{gallery}powiat2/pliki/galeria/2016/Dlugosz_przed_nami{/gallery}