15 lutego 2016
90. urodziny Bronisławy Mazur

Wspaniałą niespodziankę przygotowały Bronisławie Mazur władze samorządowe oraz środowiska kombatanckie z okazji jubileuszu jej 90. urodzin.

W dzień swoich 90. urodzin, pod pozorem roboczego spotkania w legionowskim ratuszu, Bronisława Mazur została „zwabiona” do sali, gdzie czekali na nią najbliżsi współpracownicy ze starostą Robertem Wróblem i prezydentem Romanem Smogorzewskim na czele. Przedstawiciele samorządu, oprócz życzeń, podziękowali Jubilatce za Jej służbę dla ojczyzny zarówno w czasach zmuszających do najwyższych poświęceń, jak i współczesnych – wymagających świadectwa nieprzemijających, uniwersalnych wartości. Z kolei reprezentanci organizacji kombatanckich wyrazili nadzieję, że jeszcze długą będą mogli wspólnie pielęgnować tradycje walki o niepodległość Polski.

Bronisława Mazur jest Honorowym Obywatelem Miasta Legionowo. W 1939 r. służyła w Pogotowiu Harcerskim. Podczas okupacji, wspólnie z koleżankami, założyła drużynę Szarych Szeregów „Las”. Pełniła w niej funkcję zastępowej. Zadenuncjowana przez folksdojcza, aresztowana przez Niemców, została zwolniona z aresztu ze względu na młody wiek. Podczas powstania warszawskiego na terenie Legionowa służyła jako sanitariuszka w szpitalu przy ul. Mickiewicza. Po zakończeniu wojny ukończyła studia polonistyczne i pracowała w Szkole Podstawowej nr 3 w Legionowie. Kontynuowała działalność na rzecz wspólnoty lokalnej. Jest współzałożycielką Fundacji im. Wandy Tomczyńskiej, za pomocą której do dziś niesie pomoc dzieciom i młodzieży z najuboższych rodzin. Działa również w Światowym Związku Żołnierzy AK oraz w Stowarzyszeniu Szarych Szeregów. Została wyróżniona licznymi odznaczeniami, m.im.: Warszawskim Krzyżem Powstańczym i Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Za Udział w Wojnie Obronnej 1939, Złotym Krzyżem Zasługi i Srebrnym Krzyżem Zasługi dla ZHP. Autorka książki „Czas próby… historia legionowskich Kolumbów”.

{youtube}9MyIueLi2qo{/youtube}