18 lutego 2016
"Cząstka Podlasia" w Legionowie

Projekcją filmu „Cząstka Podlasia” oraz spotkaniem z jego twórcami PIK zainaugurowała nowy cykl spotkań pod wspólnym tytułem „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

Jak niemal każde wydarzenie kulturalne organizowane przez Powiatową Instytucję Kultury, tak i wtorkowy seans w sali widowiskowej legionowskiego ratusza zgromadził liczną publiczność. Część widzów przyszła z ciekawości związanej z nowym projektem, zaś pozostali mieli pełną świadomość, że przed nimi wyjątkowe i niepowtarzalne doświadczenie. Zarówno jedni, jak i drudzy zakończyli wieczór w pełni ukontentowani. – Doszliśmy do wniosku, że warto pokazać szerszej publiczności walory krajoznawcze i kulturowe naszego kraju, miejsca mniej znane, magiczne oraz ciekawych ludzi. – powiedziała dyrektor PIK Renata Sowińska słowem wstępu. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę.

Fot. Dorota Milerowicz

Od lewej: Paweł Jankowski, Marek Kubik, Liliana Gawrońska

„Cząstka Podlasia” jest dokumentem operującym wyłącznie obrazem i muzyką. Autorami zdjęć są Paweł Jankowski oraz Zdzisław Folga, a o oprawę dźwiękową zadbał kompozytor Marek Kubik. Prace nad filmem trwały trzy lata, z czego same zdjęcia kręcono dwa lata. W jednej z recenzji można przeczytać: „Świat widział już podobne produkcje, ale jeszcze nikt nigdy nie pochylił się tak malarsko nad Podlaskiem”. Film zabiera widza w magiczną podróż i ukazuje niepowtarzalne walory przyrodnicze oraz społeczne Podlasia i kresów wschodnich, w których można zatracić się bez pamięci. „Cząstka Podlasia” urzeka niebanalnie i tajemniczo pokazaną krainą puszcz i rozległych łąk nad Biebrzą i Narwią oraz zaskakuje unikatowym współistnieniem na jednym obszarze trzech religii: katolickiej, prawosławnej i muzułmańskiej. Widz niejako z ukrycia podgląda życie codzienne mieszkańców Podlasia, ich zwyczaje i praktykowane rytuały oraz poznaje niepowtarzalną architekturę regionu. „Cząstka Podlasia” to obraz niemalże mistyczny - momentami mroczny i duszny, a za chwilę oczarowujący sielskimi, jakby nierzeczywistymi krajobrazami. Twórcy podzielili film na dwie części – pejzażową i urbanistyczną. Jego realizacja wymagała ogromnej cierpliwości i dokładności oraz ogromnego nakładu pracy, ale efekt zachwyca.

Po projekcji na scenie pojawili się filmowiec Paweł Jankowski i realizator dźwięku Marek Kubik. Panowie szczegółowo i niezwykle zajmująco opowiedzieli o poszczególnych etapach powstawania „Cząstki Podlasia”, począwszy od autorskich wizji zrodzonych z miłości do regionu, poprzez trudności związane z realizacją zamierzonych koncepcji, aż po dobór ścieżki dźwiękowej, która wraz ze zdjęciami miała stworzyć z harmonijną całość. Podkreślili, że od samego początku wiedzieli, iż nie chcą zrobić filmu promocyjnego ani stricte dokumentalnego. Brak lektora jest zabiegiem celowym, aby wygłaszane komentarze nie zakłócały odbioru i nie rozpraszały widza, który winien bez reszty dać ponieść się obrazom i muzyce. Okazało się, że najwięcej kłopotów przysporzyły twórcom warunki pogodowe oraz ograniczona dostępność niektórych plenerów. Rezultatem ich wysiłków jest film refleksyjny i zmuszający do myślenia. Film o wielkim ładunku emocjonalnym, który pozwala spojrzeć na wschodnie rejony naszego kraju oczami trzech mężczyzn stamtąd pochodzących i nimi zachwyconych. To także hołd złożony tamtejszej przyrodzie i ludziom tam mieszającym.

W trakcie spotkania pomiędzy widzami, a zaproszonymi gośćmi wywiązała się interesująca i ożywiona dyskusja, z widowni padało mnóstwo pytań świadczących o ogromnym zainteresowaniu obrazem.

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” zapowiada się na bardzo ciekawą i trafioną inicjatywę, którą swym patronatem objął Starosta Legionowski. Powiatowa Instytucja Kultury zaplanowała w ramach tego przedsięwzięcia seanse filmowe odbywające się co kwartał. Repertuar będzie dobierany tak, aby pokazywać filmy wyjątkowe pod każdym względem i poszerzające wiedzę o mniej znanych zakątkach naszej ojczyzny. Już dziś zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu.