2 marca 2016
Załatw sprawy urzędowe przez Internet

Zapraszamy do Punktu Potwierdzania Profilu Zaufanego mieszczącego się w Starostwie Powiatowym w Legionowie.

Sprawy urzędowe można już, bez wychodzenia z domu, załatwiać przez Internet dzięki Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Aby móc korzystać z takiego ułatwienia, należy najpierw założyć konto na stronie www.epuap.gov.pl. Po dokonaniu rejestracji automatycznie zostanie wysłany wniosek o potwierdzenie Profilu Zaufanego. Następnie w ciągu 14 dni należy udać się z dowodem osobistym lub paszportem do punktu potwierdzającego Profil Zaufany, który mieści w Budynku Starostwa Powiatowego w Legionowie, w Kancelarii znajdującej się na parterze budynku (tel.: 22 764 01 00). W przypadku braku możliwości założenia konta na ePUAP w zaciszu domowym, można skorzystać z komputera, który w tym celu umieszczono do dyspozycji Klientów w kancelarii Wydziału Geodezji Starostwa Powiatowego w Legionowie, mieszczącej się w pok. 122 na I piętrze.
Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie do potwierdzania tożsamości przy załatwianiu usług administracyjnych przez Internet. Aby korzystać z usług dostępnych na ePUAP, wystarczy posiadać Profil Zaufany.

ePUAP to:
• strona internetowa (epuap.gov.pl), dzięki której obywatele mogą załatwiać sprawy urzędowe
• portal, na którym urzędy mogą udostępniać swoje usługi bez ponoszenia dodatkowych kosztów
• wygodny sposób realizacji spraw urzędowych (z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie)

Zaledwie kilka kroków dzieli Klientów od możliwości załatwiania niektórych spraw urzędowych w Starostwie Powiatowym za pośrednictwem Internetu.

Po pierwsze: Załóż konto
W tym celu trzeba wypełnić krótki formularz rejestracyjny i założyć konto na ePUAP. Potrzebne są do tego dane kontaktowe oraz identyfikacyjne. Konto ePUAP to skrytka elektroniczna do odbierania korespondencji urzędowej. Wnosząc podanie lub wniosek do urzędu należy wskazać adres skrytki ePUAP jako elektroniczny adres zwrotny. Powiadomienia będą wysyłane również na wskazany adres e-mail.

Po drugie: Potwierdź Profil Zaufany
Profil Zaufany to darmowy, mobilny podpis elektroniczny do kontaktu z administracją. W celu jego potwierdzenia należy zalogować się na konto ePUAP i złożyć stosowny wniosek. Następnie trzeba udać się do Starostwa Powiatowego w Legionowie z dowodem osobistym lub paszportem. Profil Zaufany posiada trzyletni okres ważności. Po upływie tego terminu wymaga przedłużenia. Jeśli Klient posiada podpis elektroniczny (certyfikat kwalifikowany), może potwierdzić swój Profil Zaufany samodzielnie, bez wychodzenia z domu. Z Profilu Zaufanego można korzystać w celu wnoszenia podań i wniosków do urzędów drogą elektroniczną. Autoryzacja czynności odbywa się przy użyciu kodów SMS.

Po trzecie: Załatwiaj sprawy przez Internet
Klient może odbierać i wysyłać urzędową korespondencję elektronicznie. Każda wysyłka i odbiór są potwierdzane Urzędowym Poświadczeniem Odbioru, które jest równoważne z elektronicznym "awizo". Jeżeli urząd nie realizuje konkretnej usługi, to zawsze można wysłać tzw. pismo ogólne z załącznikiem (np. skan opłaty). Każdy urząd jest zobowiązany do posiadania Elektronicznej Skrzynki Podawczej. Ma ją również Starostwo Powiatowe w Legionowie. Profil Zaufany służy również do logowania do innych systemów elektronicznej administracji.

Dzięki ePUAP Klienci mogą złożyć następujące wnioski urzędowe w Starostwie Powiatowym w Legionowie:
• Wniosek o udzielenie pomocy konsumentowi
• Wniosek o wpis placówki niepublicznej do ewidencji prowadzonej przez Starostę Legionowskiego
• Wniosek o wpis szkoły niepublicznej do ewidencji prowadzonej przez Starostę Legionowskiego
• Wniosek o skierowanie do kształcenia specjalnego
• Wniosek o wydanie karty wędkarskiej / karty łowiectwa podwodnego
• Wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego
• Wniosek o udostępnienie informacji o środowisku
• Wniosek o udostępnienie informacji publicznej

Ponadto ePUAP umożliwia złożenie w Starostwie Powiatowym w Legionowie:
• Skarg, wniosków, zapytań do urzędu
• Prośby o wydanie decyzji o wyłączeniu gruntów z produkcji rolniczej
• Wniosku o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości
• Wniosku o wydanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego w celu prowadzenia robót
• Zawiadomienia o zbyciu pojazdu
• Zawiadomienia o powołaniu stowarzyszenia zwykłego

W innych urzędach ePUAP pozwala załatwić sprawy związane z Profilem Zaufanym w zakresie:
• Spraw obywatelskich
• Przedsiębiorczości
• Pracy i zatrudnienia
• Podatków, opłat, cła
• Edukacji
• Zabezpieczenia społecznego
• Zdrowia
• Prawa i sądownictwa
• Rolnictwa
• Bezpieczeństwa narodowego
• Gospodarki wodnej
• innych spraw urzędowych

Projekt "Powiatowe Centrum Aktywności Cyfrowej" współfinansowany ze środków Ministra Cyfryzacji.

{youtube}gqQZrGAGhhA{/youtube}