3 marca 2016
Konferencja „Autyzm i co dalej?”

Zapraszamy na powiatową Konferencję „Autyzm i co dalej?”, która odbędzie się 12 marca w sali widowiskowej legionowskiego ratusza.

Program konferencji obejmie m. in omówienie zagadnienia autyzmu w odniesieniu do częstotliwości jego występowania na terenie naszego powiatu. Ponadto zaprezentowane zostaną najnowsze techniki terapii oraz formy i metody pracy z dziećmi ciepiącymi z powodu tego schorzenia.
Gościem specjalnym będzie dr Anna Budzyńska - psycholog, superwizor oraz autorka artykułów poświęconych efektywnym technikom uczenia dzieci z autyzmem.

Szczegółowe informacje i rejestracja dostępne są pod numerem tel.: 22 774 27 63, za pośrednictwem strony internetowej www.autyzmicodalej.pl oraz drogą e-mail: autyzmicodalej@wp.pl. Istnieje również możliwość rejestracji w dniu konferencji.

Organizatorem wydarzenia jest Przedszkole Specjalne w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie. Patronat nad wydarzeniem objął Starosta Legionowski.

Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym charakteryzującym się występowaniem nieprawidłowości w zakresie trzech sfer funkcjonowania człowieka: interakcji społecznych, komunikacji oraz zachowania charakteryzującego się sztywnością i powtarzalnością (stereotypią), manifestującym się poprzez alienację chorych w świecie własnych przeżyć. Choroby nie da się wyleczyć, natomiast z biegiem czasu opracowuje się coraz lepsze techniki terapeutyczne, które w znacznym stopniu poprawiają stan pacjentów i łagodzą objawy schorzenia. Pierwsze symptomy choroby pojawiają się u dzieci do trzeciego roku życia, ale mogą wystąpić praktycznie już po urodzeniu. Częstość występowania autyzmu szacuje się na 60-70 przypadków na 10 000 osób. Choroba występuje 4-krotnie częściej u chłopców niż u dziewczynek, ale u dziewczynek charakteryzuje się cięższym przebiegiem. Wyróżnia się dwie postacie autyzmu: wczesną, w której objawy pojawiają się w pierwszym roku życia i późną, gdy dziecko ukończy roczek.