26 kwietnia 2016
Nauka dla biznesu

Konferencja „Nauka dla biznesu w odniesieniu do oferty badawczej Centrum Badawczego PAN Konwersja Energii i Źródła Odnawialne w Jabłonnie”, której współorganizatorem był Powiat Legionowski, odbyła się 20 kwietnia.

Uczestnicy omawiali możliwości wdrożenia nowych technologii przez lokalne firmy w ramach regionalnych i centralnych programów badawczo-wdrożeniowych. Pojawił się również temat współpracy bezpośredniej nauka-biznes. Przedsiębiorcy mieli okazję zwiedzenia wybranych laboratoriów Centrum Badawczego w Jabłonnie. Chcielibyśmy nawiązać z Państwem współpracę, znaleźć wiele tematów do prowadzenia wspólnych badań naukowych i do rozwijania, które w efekcie przyniosą korzyści zarówno naszemu regionowi oraz całej gospodarce – powiedziała prowadząca konferencję Marzena Patoleta z Instytutu Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku.

Uczestnicy mieli okazję wysłuchać prezentacji przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego Wydziału Innowacyjności Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Małgorzaty Rudnickiej „Wdrażanie Regionalnej Strategii Innowacji dla Mazowsza do 2020 roku:  projekty badawczo-rozwojowe w RPO WM 2014 – 2020”. Kolejna prezentacją było wystąpienie prezesa Narcyza Tokarskiego: „PEC Legionowo  gospodarowanie i zarządzanie energią”. Z kolei Patryk Chaja z Instytutu Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku zaprezentował „Przykłady analizy ekonomicznej dla rozwiązań stosowanych w energetyce ze źródeł odnawialnych”. Swoje przysłowiowe 5 minut mieli również biznesmeni - Krzysztof Kącki z firmy KPROJEKT przedstawił „Profesjonalne systemy multimedialne i teletechniczne”, natomiast  Konrad Koper z firmy Koperfam i Kazimierz Borowski z firmy KFD zaprezentowali -  „Koperfam i KFD - kim jesteśmy?”.

W konferencji uczestniczyła dyrektor PZSP im. J. Siwińskiego Dorota Kurowska. Obecnie dwóch uczniów zarządzanej przez nią szkoły odbywa praktyki w jabłonowskim Centrum Badawczym PAN.

Jesteśmy dumni, że mamy na terenie powiatu tak ważną placówkę naukowo-badawczą. – powiedział obecny na konferencji wicestarosta Jerzy Zaborowski - Jest to jeden z najbardziej nowoczesnych ośrodków w Europie. Odnawialne źródła energii mają ogromny potencjał, obserwujemy ich niezwykle dynamiczny rozwój. Ambicją władz Powiatu Legionowskiego jest jak najlepsze wykorzystanie tego dla dobra naszych mieszkańców. Z placówką PAN współpracuje blisko Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Siwińskiego w Legionowie. Mam nadzieję, że skorzystają z niej również nasi przedsiębiorcy.

{youtube}dfZnv_-AeVw{/youtube}

{gallery}/powiat2/pliki/galeria/2016/konferencja_Jablonna_PAN{/gallery}

Centrum Badawcze PAN KEZO jest najnowocześniejszym w Polsce i jednym z najnowocześniejszych w Europie zespołem laboratoriów badawczych zajmujących się wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych. Stanowi zaplecze laboratoryjne pozwalające na realizację własnych projektów badawczych IMP PAN oraz projektów realizowanych wspólnie z innymi placówkami naukowymi PAN, wyższymi uczelniami jak również jednostkami badawczo-rozwojowymi. Zostało ono oficjalnie otwarte 17 września 2015 roku. Na wyposażeniu swym posiada unikalną aparaturę i stanowiska niedostępne w żadnym innym ośrodku naukowym.