27 kwietnia 2016
Harcerze znów zaczarowali

W weekend 15-17 kwietnia w Legionowie już po raz siódmy odbył się Harcerski Festiwal Piosenki „Wiosenne Czarowanie”. Harcerze z całej Polski spotkali się w Zespole Szkół nr 1, by wspólnie czarować piosenką z hasłem „Wędruj z nami!”.

Piątek był dniem poświęconym najmłodszym uczestnikom festiwalu. Już od godziny 16 każdy mógł podziwiać występy zuchów i przedszkolaków. Dzieciaki przeniosły publiczność  na obóz zuchowy, do Afryki, a jeszcze inni ulepili domek z niewidzialnej plasteliny. Po zakończeniu kategorii konkursowej, o 18.30 odbył się koncert dla dzieci Tomka Borkowskiego. W między czasie odbywały się animacje oraz gry i zabawy prowadzone przez kadrę Gromad Zuchowych. Dzień zakończyliśmy wręczeniem nagród laureatom kategorii Zuchowej VII edycji „Wiosennego Czarowania”.

W sobotę, o godz. 10 rozpoczęliśmy przesłuchania w kategorii Harcerskiej. Drużyny i zespoły prezentowały swoje umiejętności przed Jury i liczną publicznością, która gorąco dopingowała wszystkich uczestników. Tuż po zakończeniu kategorii harcerskiej zaczęła się kategoria OPEN, w której to występowały profesjonalne zespoły, wokaliści, duety. O  16.30 wszyscy spotkaliśmy się przed szkołą, by wspólnie potańczyć w rytm tańców integracyjnych, a tuż po tym odbył się koncert „Grupy na Swoim Tomka Borkowskiego”. Podczas koncertu publiczność została oczarowana piosenkami z krainy łagodności. Wieczorem odbyło się harcerskie świeczkowisko, podczas którego zostały rozdane odznaki dla osób, które przez wiele lat tworzyły festiwal. Zuchy dostały znaczek zucha i wstąpiły w nasze harcerskie szeregi. Pod koniec sobotniego dnia odbył się nocny maraton piosenki, któremu towarzyszyła magiczna atmosfera. Maraton był dla nas formą doskonałej integracji, ponieważ razem z innymi harcerzami z różnych części polski mogliśmy śpiewać i razem wędrować przez harcerskie piosenki. Dzień zakończyliśmy grą nocną.

Niedzielę rozpoczęliśmy o godzinie 8.00 uroczystą Mszą Świętą Polową. Około godziny 9.30 odbył się przemarsz z Zespołu Szkół nr 1 przy ulicy Zakopiańskiej 4 do Ratusza Miejskiego, przed którego budynkiem każdy, nawet osoby niezrzeszone w harcerstwie, mogły się z nami zatańczyć Wielki Taniec Belgijski. Następnie publiczność zgromadzona w Sali Widowiskowej Urzędu Miasta świetnie się bawiła podczas koncertu zespołów takich, jak „Cisza Jak Ta” czy „Pod Górę”. Galę zakończyliśmy wręczeniem nagród w kategorii harcerskiej i OPEN, oraz została wręczona nagroda publiczności. VII edycję Harcerskiego Festiwalu Piosenki „Wiosenne Czarowanie” zakończyliśmy zawiązaniem harcerskiego kręgu przed budynkiem Ratusza w Legionowie.

- Siódma edycja festiwalu była niezwykła, magiczna. Uczestnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom muzyczny. Organizatorzy, uczniowie Legionowskich gimnazjów i szkół średnich, stanęli na wysokości zadania, bardzo angażując się w przygotowanie festiwalu. Ponad tysiąc osób wspólnie poruszyło Legionowo czarując piosenką- wspólnie bawiąc się przez cały festiwal, dopingując uczestników podczas występów. Bardzo dziękuję organizatorom festiwalu i sponsorom za wsparcie. Dziękuje Powiatowi Legionowskiemu za pomoc merytoryczną w organizacji i wsparcie finansowe. Zrobimy wszystko co w naszej mocy by już nie Legionowo a cała Polska czarowała piosenką - powiedziała  phm. Urszula Czapska, Komendantka VII Harcerskiego Festiwalu Piosenki „Wiosenne Czarowanie”.

{youtube}1dXv4kBvp1k{/youtube}

Laureaci „Wiosennego Czarowania” 2016

w Kategorii Zuchowej:
I miejsce - KrzyKaśki z Wrocławia
II miejsce – 34. GZ "Słoneczny Krąg" z Legionowa
III miejsce – 66. GZ "Leśni Ludzie" z Legionowa

w Kategorii Harcerskiej:
I miejsce- zespół "Zakręt" z Węgrowa
II miejsce- 12. DHS "Parszywa Dwunastka" z Legionowa
III miejsce- Hufiec ZHP Sławno- reprezentacja muzyczna ze Sławna

Wyróżnienia: 21. WDH "Puszcza", Julia Banszkiewicz, Julia Jabłońska, zespół "KrzyKaśki Młodsze"

W kategorii OPEN:
I miejsce- Chór SP 47 w Lublinie
II miejsce- zespół "KrzyKaśki Starsze" z Wrocławia
III miejsce- OUTSIDERS z Radomia

Wyróżniona została Karolina Bryda

Nagrodę Publiczności przyznano 25. WDH "Brzask" z Legionowa

Tegoroczna edycja miała charakter turystyczny. Myślą przewodnią festiwalu było hasło: „Wędruj z Nami!”. Właśnie pod tym hasłem w tym roku na scenie Wiosennego Czarowania wystąpiło 37 zespołów z całej Polski m.in. z Wrocławia, Sławna, Grodziska Mazowieckiego, Darłowa, Ostrowca Świętokrzyskiego, Radomia, Warszawy, Pomiechówka, Lublina, Nowego Dworu Mazowieckiego, Nadarzyna, Węgrowa i wielu innych miast naszego kraju. Mamy nadzieję, że za rok będzie nas jeszcze więcej!

tekst: Aleksandra Werwińska, Justyna Łopata
{gallery}powiat2/pliki/galeria/2016/wiosenne_czarowanie_2016{/gallery}