23 maja 2016
Słownik w głowie

„Ochędoż się troszkę, bo wyglądasz jak siódme dziecko Baby-Jagi.” – takie karkołomne ortograficzne łamigłówki ogarnąć musieli swym umiłowaniem do mowy ojczystej uczestnicy Dyktanda  Aktywnych.

Zespół Szkół nr 3 w Legionowie, we współpracy z Powiatem Legionowskim i Miastem Legionowo, po raz piąty zorganizował turniej dla tych, którzy kochają język polski. A tych nie brakuje. W tym roku, w szranki Dyktanda Aktywnych, stanęło ponad 20 osób, spośród których 10 zakwalifikowało się do II etapu. Laur zwycięstwa przypadł pani Annie Walickiej-Dąbrowskiej, zaś II miejsce zdobyła pani Katarzyna Błach-Piotrowska. Gratulujemy!

Zapewne wśród Czytelników nie brakuje chętnych do sprawdzenia swoich sił na niwie ortografii. Publikujemy pełen tekst II-go dyktanda autorstwa pani Jadwigi Wojtulewicz. Oceńcie, czy zadanie było trudne.

-Hejże! Hola! Dokądże tak biegniesz? To ja, porte- parole twojego miasta! Bój się Boga! Jak ty wyglądasz! Daj wytchnienie swoim złachmaniałym mięśniom, to pójdziemy posłuchać koncertu skrzypcowego e-moll Feliksa Mendelssohna Bartholdy’ego, bo właśnie odbywa się Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej. A może wcześniej zjemy risotto na półmiękko albo quasi-rostbef z rzeżuchy, bo  nieobce jest mi holistyczne myślenie o zdrowiu. Zamknij te wpółotwarte usta ze zdziwienia i nie bądźże taki skonfundowany. Nie wieszże o imprezie Fish and Grill? Potem odwiedzimy Strefę Wymiany Książek. Zapomniałżeś, że twój mały huncwocik żebrał u ciebie o jakowąś książczynę o Legionach marszałka Piłsudskiego, bo pragnąłby zwyciężyć w konkursie „ Legiony a niepodległość Polski. Rola Józefa Piłsudskiego”. A ty co, przechero?! Tylko ekstrapotańcówki w Parku Zdrowia? Zabrałbyś pacholika  na Mistrzostwa Przedszkolaków w Warcaby, coby mu wybić z głowy treningi z taekwondo. Jakbyż  miło byłoby, gdyby jego lwipyszczek usiadł vis-a-vis mistrza, a nie uciekał w naprzemianległy kąt. Potem byłaby wspólna Noc Muzeów, a nie spędzona Bóg wie gdzie na figlach-miglach.Mówisz:” Pfuj”,a ja wszakże chcę  cię po prawdzie  poruszyć, a nie dokonać na tobie abordażu, to przecież wszystko dla twojego dobra. A teraz odsłonię przyłbicę- poznałżeś mnie? To ja-twoje miasto…chodźmyż.

{youtube}6aEEWReOrDQ{/youtube}