16 czerwca 2016
Cała Polska czyta dzieciom

Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie po raz trzynasty zorganizował dla swoich podopiecznych akcję „Cała Polska czyta dzieciom”.

Ta wyjątkowo udana kampania społeczna propagująca codzienne czytanie dzieciom została zainicjowana w 2001 roku przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom. W tym roku zaproszono do wspólnego czytania Dorotę Papis – aktorkę teatralną, telewizyjną i filmową; Rafała Michałowskiego – dziennikarza telewizyjnego i prasowego; Annę Czachorowską – poetkę, animatorkę kultury, dyrektorkę biblioteki im. Ks. Jana Twardowskiego w Jabłonnie oraz Małgorzatę Berwid – animatorkę kultury, twórczynię programów telewizyjnych dla dzieci, dziennikarkę radiową, członkinię Rady Programowej Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Trzydniową akcję zakończyło przygotowane przez uczniów starszych klas przedstawienie „Z wizytą w Woli Okrzejskiej” opowiadające o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza. Społeczność placówki w ten sposób uczciła setną rocznicę śmierci polskiego pisarza nawiązując również do uroczystych obchodów roku sienkiewiczowskiego.

Jednym z gości zaproszonych do wspólnego czytania była poetka Anna Czachorowska

Dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych Ewa Lewicka podkreśliła konieczność zachęcania i motywowania dzieci do czytania. Najmłodszym powinni czytać rodzice, dziadkowie, najbliżsi, a w szkołach nauczyciele. Cenna inicjatywa Fundacji ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom przypomina dorosłym o tym obowiązku wobec dzieci. Czytanie pozytywnie wpływa na rozwój  emocjonalny, psychiczny, intelektualny  i społeczny dziecka. Jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia.

{gallery}powiat2/pliki/galeria/2016/czytanie{/gallery}