14 lipca 2016
Z wizytą u niemieckich przyjaciół

Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Serocku odwiedzili swoich kolegów z Niemiec. Spotkanie zorganizowano w ramach trójstronnego projektu realizowanego za pośrednictwem „Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży” oraz "Czesko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży Tandem".

Ośmioosobowa grupa młodzieży wraz z opiekunami przez tydzień gościła w mieście Wetzlar na zaproszenie tamtejszej Theodor-Heuss-Schule. Uczniowie zostali zakwaterowani u rodzin niemieckich, co pozwoliło na poznanie kultury i tradycji rodzinnych gospodarzy.

Wyjazd do Niemiec był dla uczniów z Serocka wyjątkową lekcją historii i otwartości na inne kultury oraz

niezwykłą atrakcją turystyczną

Tematem spotkania była historia relacji polsko-niemieckich ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej. Wymiana międzynarodowa miała na celu umożliwienie mło¬dzieży z Polski, Niemiec i Czech wspólnego odwiedzenia miejsc pamięci hitlerowskiego terroru oraz wymianę doświadczeń kulturowych. Przy okazji polska delegacja zadbała o należyte promowanie swojej szkoły i powiatu legionowskiego wśród partnerów zagranicznych.

W programie spotkania znalazły się warsztaty integracyjne, animacje językowe oraz udział w zajęciach lekcyjnych. Ponadto uczniowie zwiedzili Wetzlar oraz pojechali na wycieczkę do Frankfurtu nad Menem, gdzie spędzili czas w Muzeum Historycznym oraz poznali główne atrakcje turystyczne miasta. Ważnym punktem pobytu w Niemczech była wizyta w szpitalu psychiatrycznym w Hadamar, w którym w latach 1939-1945, z rozkazu Adolfa Hitlera, zamordowano 200 tys. osób. Wśród ofiar byli głównie chorzy psychicznie i Żydzi pochodzący z Niemiec, Polski i ZSRR.

W trakcie wyjazdu młodzież miała okazję poszerzyć wiedzę historyczną, rozwinąć umiejętności z zakresu posługiwania się językami obcymi oraz kształtować postawę otwartości wobec innych kultur. Wymiana zaowocowała zawarciem międzynarodowych przyjaźni budując fundamenty dobrosąsiedzkich relacji oraz dodała młodym ludziom pewności siebie i pozytywnie wpłynęła na ich rozwój osobisty. - Wymiana międzynarodowa stwarza uczniom możliwość przeżycia wielu pięknych momentów i zawarcia długotrwałych przyjaźni, uświadamia im, że  pomimo różnego pochodzenia, mają ze sobą tak wiele wspólnego. To właśnie od nich zależy przyszłość Europy, dlatego tak ważne jest zburzenie istniejących stereotypów i wytworzenie poczucia wspólnoty celów i zadań, jakie stoją przed nami w zjednoczonej Europie. – powiedziała Dorota Rusiniak, nauczyciel języka niemieckiego w PZSP w Serocku, opiekun wymiany.

Wyjazd został sfinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Czesko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży Tandem, budżetu Starostwa Powiatowego w Legionowie w ramach projektu „Powiat Otwartych Szans” oraz wpłat indywidualnych dokonanych przez uczniów. Kolejne spotkanie w ramach wymiany trójstronnej odbędzie się w jesienią w Czechach. Uczniów czeskich i niemieckich Serock będzie gościł w czerwcu 2017 roku.