25 lipca 2016
W słowiańskiej osadzie

Pokazy strzelania z łuku, wyrabiania masła, pieczenia podpłomyków i czerpania papieru były atrakcjami podczas pikniku historycznego zorganizowano w ramach obchodów Dni w Diecezji poprzedzających krakowskie Światowe Dni Młodzieży (ŚDM).

Na niedzielne popołudnie 24 lipca park im. św. Jana Pawła II w Legionowie zamienił się w średniowieczny gród słowiański. Mieszkańcy powiatu oraz goszczący u nas Filipińczycy, którzy przybyli do Polski na obchody Światowych Dni Młodzieży mogli przenieść się w czasie oraz mieli niepowtarzalną szansę dowiedzieć się, jak żyło się na polskich ziemiach w okresie średniowiecza. Animatorzy w strojach z epoki zaprosili uczestników festynu do wspólnych zabaw i udziału w konkursach. Celność można było sprawdzić rzucając oszczepem w nabitą na pal głowę kapusty, w trakcie turnieju łuczniczego oraz trafiając piłeczką w otwór wycięty na rozwieszonej skórze dzika. Co odważniejsi pozwalali zakuć się w dyby lub próbowali swoich sił w chodzeniu na szczudłach. Na zgłodniałych czekały kruche podpłomyki wypiekane w tradycyjnym piecu według starodawnej receptury, które wspaniale smakowały posmarowane ręcznie wyrabianym masłem. Emocji dostarczył widowiskowy pojedynek na miecze oraz głośne wystrzały z zabytkowej armaty. Uczestnicy ceniący spokojniejszą formę rozrywki mogli poznać sztukę czerpania papieru oraz odbyć przyspieszony kurs kaligrafii pisząc piórem maczanym w atramencie.

Niedzielny piknik zorganizowano z myślą o wszystkich mieszkańcach, ale zdecydowanie najlepiej bawili się najmłodsi

Piknik był wyjątkową okazją do podzielenia się z zagranicznymi gośćmi polską kulturą i tradycją oraz słowiańską serdecznością. W takcie festynu obecni Filipińczycy zgodnie stwierdzili, iż są urzeczeni polską gościnnością oraz spędzają niezapomniany czas w naszym kraju. Zaskoczył ich także szybki rozwój i postęp Polski zważywszy na naszą burzliwą i niejednokrotnie tragiczną historię.

Światowe Dni Młodzieży zostały ustanowione przez Jana Pawła II 20 grudnia 1985 roku. Wtedy właśnie papież na spotkaniu opłatkowym wyraził pragnienie, by ŚDM odbywały się regularnie co roku w Niedzielę Palmową jako spotkanie diecezjalne, a co dwa lub trzy lata w wyznaczonym przez niego miejscu jako spotkanie międzynarodowe. ŚDM organizowane są w formie festiwalu religijnego, na który ze wszystkich stron świata przybywają młodzi ludzie, duszpasterze i katecheci pragnący spotkać się z papieżem oraz spędzić czas na wspólnej modlitwie. Celem wydarzenia jest słuchanie Słowa Bożego, uczestniczenie w sakramentach eucharystii i pokuty oraz głoszenie wiary w Chrystusa. Jest to również okazja do poznania nowych ludzi o podobnym światopoglądzie, którzy często zostają przyjaciółmi na całe życie. Rejon Legionowo to jeden z 9 rejonów, na które została podzielona Diecezja Warszawsko – Praska. Na Dni w Diecezji, poprzedzające Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, przyjechała do nas grupa 271 pielgrzymów oraz 22 duchownych z Filipin.

Współorganizatorem pikniku był Powiat Legionowski.

{gallery}powiat2/pliki/galeria/2016/osada_slowianska{/gallery}

{youtube}t9OX15YZatk{/youtube}