25 lipca 2016
Obchody Święta Policji

Kilkudziesięciu policjantów z terenu powiatu legionowskiego zostało awansowanych na wyższe stopnie, a ponad stu nagrodzonych, w trakcie uroczystych 97. obchodów Święta Policji.

22 lipca, na terenie przyległym do Komendy Powiatowej Policji w Legionowie, odbył się oficjalny apel, w którym udział wzięli policjanci ze wszystkich gmin powiatu legionowskiego. Zaproszenie organizatora uroczystości, Komendy Powiatowej Policji w Legionowie,  przyjęli I zastępca Komendanta Stołecznego Policji insp. Piotr Owsiewski, starosta legionowski Robert Wróbel, prezydent miasta Legionowo Roman Smogorzewski, zastępca burmistrza miasta i gminy Serock Józef Zając, zastępca wójta gminy Nieporęt Alicja Sokołowska, wójt gminy Wieliszew Paweł Kownacki, wójt gminy Jabłonna Jarosław Chodorski oraz przedstawiciele Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, straży miejskiej, Państwowej Straży Pożarnej, Sądu Rejonowego w Legionowie, prokuratury, pogotowia, duchowieństwa, wojska i więziennictwa.

Obchody Święta Policji były okazją do awansowania i nagrodzenia najbardziej zasłużonych funkcjonariuszy

Obchody rozpoczęto złożeniem meldunku I Zastępcy Komendanta Stołecznego Policji insp. Piotrowi Owsiewskiemu przez dowódcę uroczystości nadkom. Artura Bartczaka. Następnie Komendant Powiatowy Policji w Legionowie inspektor Waldemar Perdion powitał przybyłych gości i podziękował podległym funkcjonariuszom za rzetelną, pełną poświęceń i oddaną służbę. Słowa podziękowania przekazał także rodzinom i bliskim policjantów oraz pracownikom cywilnym Policji.

W trakcie uroczystości wręczono policjantom odznaczenia państwowe, akty mianowania na wyższe stopnie policyjne oraz nagrody finansowe. Dwóch funkcjonariuszy otrzymało odznaczenia państwowe przyznane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka. Złotą Odznakę „Zasłużony Policjant” odebrał I zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Legionowe podinsp. Krzysztof Kapuściński w uznaniu szczególnych zasług i osiągnięć służbowych, którymi przyczynił się do ochrony i utrzymania bezpieczeństwa oraz porządku publicznego. Brązową Odznaką „Zasłużony Policjant” uhonorowano naczelnika Wydziału Prewencji KPP w Legionowie asp. szt. Krzysztofa Jaryczewskiego. Ponadto za wzorową i oddaną służbę funkcjonariusze otrzymali nagrody finansowe – ośmiu policjantów nagrodził Komendant Stołeczny Policji, siedemdziesięciu ośmiu Komendant Powiatowy Policji w Legionowie, jedenastu starosta legionowski, dziesięciu prezydent miasta Legionowo, czterech burmistrz miasta i gminy  Serock, sześciu wójt gminy Jabłonna, ośmiu wójt gminy Nieporęt oraz siedmiu wójt gminy Wieliszew.
Odznaki za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych otrzymali z rąk Kazimierza Przymusińskiego i Cezariusza Kalinowskiego Komendant Powiatowy Policji w Legionowie insp. Waldemar Perdion oraz podkom. Emilia Kuligowska.

Podczas wystąpienia starosta Robert Wróbel, w imieniu Zarządu Powiatu oraz lokalnej społeczności, życzył Komendantowi Powiatowemu Policji w Legionowie, wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym Policji wytrwałości w codziennej walce o bezpieczeństwo obywateli naszego powiatu. Ponadto podsumował zaangażowanie Powiatu i samorządów gminnych w realizację zadań zapewniających wzrost bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie powiatu legionowskiego. Na ten cel w ubiegłym roku przeznaczono w sumie ponad 400 tys. złotych.

Obchody miały charakter oficjalny z zachowaniem zasad ceremoniału policyjnego. Funkcjonariusze ustawieni byli w dwuszeregu w umundurowaniu wyjściowym. Obecne były poczty sztandarowy i flagowy Komendy Powiatowej Policji w Legionowie.
Święto Policji na stałe wpisało się do kalendarza wydarzeń w 1995 roku upamiętniając utworzenie 24 lipca 1919 roku Policji Państwowej II Rzeczypospolitej.

{gallery}powiat2/pliki/galeria/2016/swieto_policji{/gallery}

{youtube}GshTGlOtnas{/youtube}