28 lipca 2016
Kongres Rodzicielstwa Zastępczego

Zagadnienia związane z systemem pieczy zastępczej były tematem IV Kongresu Rodzicielstwa Zastępczego „Dziecko jest najważniejsze”. Na spotkaniu Powiat Legionowski reprezentowali wicestarosta Jerzy Zaborowski i zastępca dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Legionowie Anna Stępińska.

Organizatorem Kongresu była Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej zrzeszająca organizacje pozarządowe, które skupiają swoje działania na realizacji prawa dziecka do wychowania w rodzinie. W spotkaniu wzięło udział ok. 400 osób. Wśród nich byli opiekunowie zastępczy, przedstawiciele władz państwowych, organizatorów rodzinnej pieczy zastępczej, powiatowych centrów pomocy rodzinie organizacji pozarządowych oraz sędziowie rodzinni i specjaliści.

Wicestarosta Jerzy Zaborowski (drugi od prawej) i zastępca dyrektora PCPR w Legionowie Anna Stępińska (pierwsza od prawej) reprezentowali powiat legionowski na IV Kongresie Rodzicielstwa Zastępczego. Na zdjęciu wraz z zarządem Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej

Uczestnicy zjazdu poruszyli kwestie związane z rozwojem dzieci, wyrównywaniem ich szans i relacjami w rodzinach zastępczych oraz zaprezentowali dobre praktyki powstałe w oparciu o wspieranie rodziny i system pieczy zastępczej. Ponadto zapoznali się z działaniami podejmowanymi przez inne jednostki samorządu w zakresie pieczy zastępczej, wymienili doświadczania oraz nawiązali cenne kontakty z praktykami w dziedzinie opieki nad dziećmi pozbawionymi opieki rodziców biologicznych.

W trakcie Kongresu wyróżniono 13 powiatów z całego kraju za wkład w rozwój rodzinnej opieki zastępczej oraz podejmowanie wysiłków, aby dobrze realizować zapisy Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. W 2015 r. takie wyróżnienie otrzymał Powiat Legionowski i podległe mu PCPR. Ponadto Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczono rodziny szczególnie oddane działalności na rzecz dzieci i wspieraniu idei rodzicielstwa zastępczego.

W trakcie swoich wystąpień wicestarosta Jerzy Zaborowski i Anna Stępińska omówili podejmowane działania zmierzające do jak najefektywniejszej realizacji zadań związanych z systemem pieczy zastępczej oraz zaprezentowali dorobek powiatu w tym zakresie. W powiecie legionowskim funkcjonuje 136 rodzin zastępczych, w których przebywa łącznie 203 dzieci. Wydatki powiatu na zadania z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej w 2015 r. zamknęły się w kwocie 4 351 536 zł, z czego na świadczenia dla rodzin zastępczych przeznaczono 2 472 609 zł. - W rodzinach zastępczych dzieci skrzywdzone przez los mają szansę wychowywać się w warunkach zbliżonych do domowych. Rodzicielstwo zastępcze to ważna misja społeczna i ciężka praca. Jestem szczęśliwy i dumny, że mamy w naszym powiecie tak wiele rodzin zastępczych i tak sprawnie działające PCPR. Powiat Legionowski może być wzorem dla innych jednostek samorządowych w związku z realizacją działań z zakresu systemu pieczy zastępczej, o czym świadczy zeszłoroczne wyróżnienie przyznane przez Koalicję na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej. – powiedział po Kongresie wicestarosta legionowski Jerzy Zaborowski.