28 lipca 2016
Pszczoły- nasi mali wielcy przyjaciele

Zarząd powiatu legionowskiego pozytywnie zaopiniował wniosek Stowarzyszenia Sympatyków Pszczelarstwa (SSP) „Nasze Pszczoły” o dofinansowanie utworzenia pasieki edukacyjno-szkoleniowej. Na ten cel Powiat Legionowski przekaże blisko 10 tys. złotych.            


To pierwsze tak duże przedsięwzięcie powstałego wiosną stowarzyszenia. Pasieka będzie składać się z pięciu rodzin pszczelich. Zostanie w pełni wyposażona i zaopatrzona w niezbędne narzędzia i środki ochrony. Zgodnie z przyjętymi założeniami pasieka ma służyć lokalnemu społeczeństwu. Dzięki jej istnieniu mieszkańcy będą mieli możliwość zaznajomienia się z tematyką pszczelarstwa poprzez organizowane warsztaty edukacyjne, których odbiorcami będą dzieci, młodzież i dorośli. Osoby chętne do prowadzenia własnej, przydomowej pasieki będą mogły, przed podjęciem ostatecznej decyzji, zapoznać się z podstawowymi czynnościami i zabiegami oraz pracą przy rodzinach pszczelich. Młodzi pszczelarze, których w ostatnich 3 latach przybyło w naszym regionie ok. 50, otrzymają szansę weryfikacji wiedzy i zdobycia doświadczenia. W planach jest także prowadzenie szkoleń dla początkujących pszczelarzy, konsumentów produktów pszczelich i sympatyków pszczelarstwa. Jeśli będzie taka potrzeba i warunki na to pozwolą, w miarę rozwoju pasieki, będzie możliwość udostępniania chętnym miejsca na postawienie własnych uli albo przekazanie im pod opiekę rodzin pszczelich hodowanych w pasiece.

 

Pszczelarstwo to nie tylko pasja prezesa SSP „Nasze Pszczoły Marka Dudka, ale także misja. Utworzenie pasieki edukacyjno-szkoleniowej jest jednym z jej przejawów i posłuży jej realizacji.



Pasieka zorganizowana zostanie w sąsiedztwie lasów chotomowskich na działce o powierzchni 3000 m². Łączna wartość projektu to blisko 30 tys. złotych. Powiat Legionowski przekaże 9.920 zł, pozostałe koszty zostaną pokryte ze środków własnych stowarzyszenia.

O tym, jak ważną rolę w ekosystemie odgrywają pszczoły nie trzeba nikogo przekonywać. Dzięki pracy tych pożytecznych owadów mamy ok. 70% żywności na naszych stołach. Oprócz zapylania niemal wszystkich roślin rosnących w naszej strefie klimatycznej, pszczoły produkują miód, wosk pszczeli, pyłek i pierzgę oraz mleczko pszczele. Istnieje teoria mówiąca, że jeśli wyginą pszczoły, ludziom pozostanie zaledwie 4–5 lat życia na Ziemi. Produkty i surowce pszczele znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, medycynie i farmacji. Zagrożeniem dla pszczół są pasożyty, pestycydy, utrata siedlisk, zanieczyszczenie środowiska i zmiany klimatyczne prowadzące do zmniejszenia się pszczelej populacji w zastraszającym tempie. Dlatego optymizmem napawa fakt, że wśród społeczeństwa wzrasta świadomość znaczenia tych owadów w naszym życiu, jak i działań profilaktycznych mających na celu ich ochronę.

Misją SSP „Nasze Pszczoły” jest przeciwdziałanie ginięciu pszczół, promocja zdrowej żywności oraz propagowanie wiedzy z zakresu ratowania zanikającej roślinności miododajnej. Ponadto stowarzyszenie koncentruje swoje działania na pobudzaniu świadomości społeczeństwa poprzez współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego, szkołami, przedszkolami oraz innymi organizacjami i stowarzyszeniami działającymi na rzecz ochrony środowiska. Dodatkowo skupia się na kultywowaniu tradycyjnego pszczelarstwa i produktów pszczelich poprzez udział w lokalnych wydarzeniach kulturalno-oświatowych, integrowanie środowisk pszczelarskich i podnoszenie kwalifikacji pszczelarzy oraz edukację osób zainteresowanych założeniem pasieki. Zapobieganie chorobom i zatruciom pszczół oraz popularyzowanie polskiego miodu i innych produktów pszczelich również należą do sfery aktywności podejmowanych przez stowarzyszenie.

SSP „Nasze Pszczoły” jest otwarte na współpracę z organizacjami pozarządowymi, które poprzez swoją działalność promują zdrową żywność, ochronę środowiska naturalnego, rozwój szeroko rozumianej tradycji i kultury oraz osobami fizycznymi zainteresowanymi pszczelarstwem. Członkowie stowarzyszenia biorą udział w akcjach edukacyjnych, charytatywnych i wydarzeniach lokalnych organizowanych przez okoliczne gminy. Zachęcamy do odwiedzenia SSP „Nasze Pszczoły” w Internecie pod adresem www.nasze-pszczoly.pl oraz na portalu społecznościom Facebook: www.facebook.com/naszepszczoly/.