3 sierpnia 2016
Ultramaraton ku pamięci Powstańców

W niedzielny poranek 31 lipca prawie pół tysiąca zawodników stawiło się na linii startu w Wieliszewie, by spróbować swych sił w 63-kilometrowym Ultramaratonie Powstańca 1944-2016.

To już kolejna edycja tej wyjątkowej imprezy. Jej uczestnicy na sportowo uczcili pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego, którzy przez 63 dni stawiali opór Niemcom walcząc o wolność. W tym roku zmieniono jednak dystans oraz sposób organizacji biegu. Nowością były też imprezy towarzyszące, które zlokalizowano na boisku przy hali sportowej. Zawody sportowe dla dzieci, wystawa broni współczesnej i  lekcja historii o Powstaniu Warszawskim, to tylko niektóre z przygotowanych atrakcji. Dodatkowo każdy mógł oddać krew i zarejestrować się w bazie dawców szpiku. Na deser zagrał zespół Forteca.

63 kilometry na 63 dni powstania – tyle przebiegli uczestnicy wieliszewskiego Ultramaratonu i w ten nieszablonowy sposób oddali hołd walczącym w Powstaniu Warszawskim

Przed startem pomysłodawca Ultramaratonu wójt gminy Wieliszew Paweł Kownacki wyjaśnił zasady i odpowiedział na pytania. Biegacze zostali poproszeni o to, aby pierwsze metry trasy pokonali wspólnie manifestując w ten sposób swoją solidarność i świadomość idei, która przyświecała realizatorom przedsięwzięcia. Uczestnicy mieli 10 godzin na pokonanie wyznaczonego przez organizatorów dystansu. Na trasie przygotowano punkty, w których zawodnicy mogli odpocząć, uzupełnić płyny i posilić się. Sił do dalszego biegu dodawał także wyjątkowy doping mieszkańców miejscowości zlokalizowanych na trasie.

{youtube}4eDDH2BFgWs{/youtube}

Najlepszym zawodnikiem został Tomasz Wojcieski z klubu Action, który pokonał dystans 63 km w 04:56:57. Wśród kobiet pierwsze miejsce zajęła Patrycja Bereznowska z klubu Lechici Zielonka. Agencja Projekt Igrzyska to sztafeta, która okazała się najszybsza w swojej kategorii. W służbach mundurowych bezapelacyjnie wygrali przedstawiciele Resortowego Centrum Zarządzania Projektami Informatycznymi. Wśród samorządów po złoto sięgnęli samorządowcy gminy Wieliszew i Izabela Kownacka. Nagrody zwycięzcom wręczyli wójt gminy Wieliszew Paweł Kownacki, gen. Stanisław Mandykowski oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Jabłonna Stefan Traczyk.