4 sierpnia 2016
Na rowerze „Szlakiem Bitwy Warszawskiej 1920

Towarzystwo Przyjaciół Legionowa w niedzielę, 14 sierpnia 2016 r., po raz kolejny organizuje rajd rowerowy upamiętniający udział 10. Dywizji Piechoty gen. Żeligowskiego i Armii Ochotniczej oraz społeczeństwa ziem dzisiejszego powiatu legionowskiego w działaniach bojowych oraz przygotowaniach obronnych w sierpniu 1920 r. w okresie Bitwy pod Radzyminem.

Zachęcamy do aktywnego wzięcia udziału w rajdzie rowerowym szlakiem Bitwy Warszawskiej 1920 r.” oraz tym samym poznania historycznej  trasy marszu na teren działań wojennych żołnierzy z legionowskiego garnizonu, którzy w walkach pod Nieporętem i Radzyminem zatrzymali natarcie Armii Czerwonej i przyczynili się walnie do zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej.

Uczestnicy zapalą znicz pamięci przy pomniku w Wólce Radzymińskiej i wezmą udział w krótkiej rekonstrukcji historycznej przy Pomniku, którą przygotowuje Towarzystwo Przyjaciół Wołomina (narada gen. Hallera - dowódcy Armii Ochotniczej - z oficerami przy mapach, z pojazdem z epoki). Rajd poprowadzi prezes TPL Erazm Domański.

Udział w rajdzie jest bezpłatny. Liczbę uczestników określono na 30 osób (podzielonych na dwie 15-osobowe grupy). Udział w wydarzeniu mogą wziąć dzieci i młodzież, ale pod warunkiem, że będą one pod opieką uprawnionych osób dorosłych. Towarzystwo organizuje zapisy uczestników do 12 sierpnia. Zgłoszenia należy kierować za pośrednictwem poczty elektronicznej, pod adresem: tpl@przyjaciele-legionowa.org.pl lub bezpośrednio składać w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Legionowa, przy ul Mickiewicza 23 - w sekretariacie Muzeum Historycznego w Legionowie.

Trasa Rajdu:
Legionowo - Stanisławów Pierwszy - Wola Aleksandra - Kąty Węgierskie- Izabelin -  Ranczo Bena - Zamostki Wólczyńskie – Pomnik Żołnierzy 10. Dywizji Piechoty w Wólce Radzymińskiej. Trasa w obie strony liczy łącznie 30 km (z wykorzystaniem dróg gminnych i tras rowerowych).

Program:
14 sierpnia 2016 r. (niedziela)
12.00 – start - Legionowo, al. Sybiraków 23 - przed Filią Muzeum Historycznego w Legionowie
12.00- 13.45 - przejazd do „Rancho Bena”
13.45-14.15 – odpoczynek
14.15- 14.45 – przejazd do Pomnika w Wólce Radzymińskiej
14.15-15.00-  zapalenie znicza pamiątkowego, obserwacja rekonstrukcji historycznej ”Narada gen. Hallera z oficerami” organizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Wołomina.
15.00- 15.30- przejazd do „Rancza Bena”
15.30- 16.00- posiłek regeneracyjny w restauracji dla uczestników
16.00- 17.30- powrót do Legionowa
17.30-17.40 -  zakończenie Rajdu - przed Filią Muzeum Historycznego w Legionowie - al. Sybiraków 23

Więcej szczegółów - na stronie internetowej i profilu FB Towarzystwa Przyjaciół Legionowa. Więcej informacji o udziale legionowskich oddziałów w Bitwie Warszawskiej można przeczytać w artykule Erazm Domańskiego „Pamięć Bitwy Warszawskiej w tradycjach bojowych oraz w pamięci społeczeństwa powiatu” opublikowanym w Gazecie Powiatowej i dostępnym na jej stronie internetowej.