4 sierpnia 2016
Obchody 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia, we wszystkich gminach powiatu legionowskiego odbyły się uroczyste obchody 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Punktualnie o godzinie 17 zawyły syreny, ruch na ulicach zamarł, a przedstawiciele władz samorządowych, środowisk kombatanckich, żołnierze, strażacy, policjanci, harcerze i młodzież szkolna złożyli kwiaty w miejscach pamięci.

Starosta Robert Wróbel (pierwszy z lewej) uczestniczył w obchodach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Nieporęcie. Na zdjęciu wraz z przewodniczącą komisji rewizyjnej Agnieszką Powałą i wiceprzewodniczącym rady powiatu Wiesławem Smoczyńskim

W Legionowie obchody z udziałem wicestarosty legionowskiego Jerzego Zaborowskiego i prezydenta miasta Romana Smogorzewskiego rozpoczęły się z samego rana przy kwaterze wojennej na cmentarzu miejskim, by następnie przenieść się pod obelisk żołnierzy 3 Kompanii I Batalionu 1 Rejonu „Marianowo-Brzozów”. Punktem kulminacyjnym były uroczystości pod Pomnikiem Polski Walczącej na Rondzie AK, które zakończono Mszą Świętą w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP oraz koncertem okolicznościowym.

W Nieporęcie główne uroczystości odbyły się na Placu Wolności. Wzięli w nich udział starosta legionowski Robert Wróbel i wójt gminy Nieporęt Maciej Mazur. Po złożeniu kwiatów przy pomniku pod Dębem Wolności, uczestnicy udali się na cmentarz parafialny do grobów, rozstrzelanych w sierpniu 1944 roku, żołnierzy Armii Krajowej i mieszkańców gminy Nieporęt oraz ich dowódcy Bronisława Tokaja. Wiązanki spoczęły również w nieporęckim lesie, w miejscu egzekucji żołnierzy oraz przy drodze Strużańskiej w Stanisławowie Pierwszym, gdzie zginęli podchorążowie „Alfa” i „Skiba” broniąc zrzutu broni dla Warszawy.

Na serockim rynku obchodom towarzyszyła prelekcja historyczna oraz pieśni powstańcze. Władze miasta i gminy Serock oraz przedstawiciele różnych środowisk i instytucji złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą bohaterów Powstania Warszawskiego.

Mszą Świętą w kościele pw. Przemienienia Pańskiego rozpoczęto uroczystości w Wieliszewie. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą żołnierzy AK Rejonu I Obwodu VII „Obroża”. Kolejne wiązanki składano w pozostałych miejscach pamięci narodowej związanych z wydarzeniami sierpnia 1944 r. – na mogile żołnierza AK Jana Lący na wieliszewskim cmentarzu oraz pod pomnikiem w miejscu straceń na Nowopolu. Powiat Legionowski reprezentowali radni Powiatu Mirosław Kado i Karolina Długołęcka.

Apelem Poległych w Powstaniu Warszawskim rozpoczęto uroczystości w gminie Jabłonna. Zgormadzeni na skwerze ppor. Alfy i ppor. Skiby kombatanci, przedstawiciele różnych instytucji oraz władz samorządowych na czele z wójtem Jarosławem Chodorskim, złożyli kwiaty. Obchody zakończyła Msza Święta w kościele parafialnym w Jabłonnie. Powiat Legionowski reprezentowali członek zarządu Grzegorz Kubalski oraz radna Olga Muniak.

{youtube}NjfndxeJzx0{/youtube}

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego to wyjątkowe wydarzenie i hołd złożony tym, którzy walczyli za wolność Polski. Uroczystości ożywiają pamięć o ludziach, którzy honor i miłość do Ojczyzny cenili wyżej niż własne życie.

{gallery}powiat2/pliki/galeria/2016/obchody_rocznicy_powstania_warszawskiego{/gallery}