26 września 2016
XX Festiwal Nauki w Jabłonnie za nami

W XX Festiwalu Nauki w Jabłonnie wzięło udział 59 współorganizatorów, którzy przygotowali blisko 130 projektów tematycznych. Przy okazji tego wydarzenia, na stoisku Powiatu Legionowskiego, zorganizowaliśmy konkurs wiedzy o naszym regionie.

Ostatni weekend września niewątpliwie upłynął w gminie Jabłonna i całym powiecie legionowskim pod hasłem nauki. Uroczystego otwarcia XX Festiwalu Nauki dokonała dyrektor Domu Zjazdów i Konferencji PAN Magdalena Grzelecka w towarzystwie wicestarosty legionowskiego Jerzego Zaborowskiego, wiceprezydenta miasta Legionowo Piotra Zdrożnego oraz wójta gminy Jabłonna Jarosława Chodorskiego. Tegoroczny Festiwal, tak jak i poprzednie w Jabłonnie, odbył się pod hasłem „Sapere aude” (z łac. odważ się być mądrym). Śmiałków chętnych sprostać temu wyzwaniu nie brakowało. Jabłonowski park przeżył prawdziwe oblężenie mieszkańców spragnionych potężnej dawki wiedzy. Oferta Festiwalu była bardzo zróżnicowana i każdy mógł znaleźć coś dla siebie, bez względu na wiek, płeć i zainteresowania.

Stoisko Powiatu Legionowskiego cieszyło się dużym zainteresowaniem odwiedzających XX Festiwal Nauki

Dużym powodzeniem cieszyło się stoisko Instytutu Chemii Organicznej PAN, gdzie osobiście można było przeprowadzić doświadczenia. Dziecięcy entuzjazm wzbudziły wozy strażackie oraz namiot Związku Kynologicznego, w którym rezydowała psia arystokracja. Panie chętnie testowały kosmetyki ekologiczne podczas, gdy mężczyźni z błyskiem w oczach oglądali samochody elektryczne, zawody robotów i poznawali możliwości drukarki 3D. Dbający o zdrowie mieli okazję wziąć udział w prelekcjach dotyczących choroby Alzheimera i udaru mózgu, zbadać skład swojego ciała, zmierzyć ciśnienie krwi oraz przejeść przyspieszony kurs pierwszej pomocy przedmedycznej. Miłośnicy sztuki i kultury tłoczyli się przy stanowiskach Instytutu Sztuki PAN i warszawskiej ASP, gdzie obserwowali odnawianie sztukaterii gipsowej, zabiegi renowacyjne, którym poddawano rzeźby oraz brali udział w warsztatach ceramicznych i zdobywali wiedzę z zakresu genezy plakatu oraz jego funkcji komunikacyjnej. Spragnieni podróży mogli udać się do Gruzji i Bułgarii dzięki obecności członków Stowarzyszenia Kaukaz.pl i stoiska Ambasady Bułgarii. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji przygotowanych w ramach XX Festiwalu Nauki. Tam po prostu trzeba było być.

Festiwal Nauki to inicjatywa rektora Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej i Prezesa Polskiej Akademii Nauk. Pierwszy Festiwal zorganizowano w 1997 roku. Impreza jest głosem naukowców przekonanych o tym, że o nauce należy rozmawiać ze społeczeństwem, udostępniać wiedzę i rozpowszechniać najnowsze odkrycia. Dzięki tej inicjatywnie każdy ma szansę poznać odpowiedzi na pytania dotyczące otaczającego świata. Uczestnikami festiwalu są naukowcy mający w dorobku osiągnięcia nie tylko naukowe, ale także dydaktyczne i popularyzatorskie. Nauka jest ich pasją, sposobem na życie i źródłem inspiracji.

Do zobaczenia za rok!

{gallery}/powiat2/pliki/galeria/2016/XX_Festiwal_Nauki{/gallery}